Oslo'da 22 Temmuz 2011 tarihinde, hükümet binalarına yaptığı bombalı saldırı ve Utoya adasındaki gençlik kampına düzenlediği kanlı saldırı nedeniyle tutuklanan Anders Behring Breivik mahkemeye verdiği ifadede, 30 ayrı terör hedefi olduğunu söyledi.

Breivik'in mahkeme saydığı hedefler arasında Dışişleri Bakanı Johas Gahr Store, Eski Başbakan Gro Harlem Brudland, Verdens Gang (VG) gazetesinin sorumlu genel yayın yönetmeni Tory Pedersen, Aftenposten gazetesi genel yayın yönetmeni Hilde Hausgjerd ve devlet Radyo Televizyonu NRK'nin tüm yöneticilerinin hedefler arasında olduğu görüldü.

SAVCI İHTİMAL VERMEDİ
Savcı Paal Fredrik Kraby, liste ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Breivik gerçekleştirdiği iki saldırının dışında diğer 30 hedef için ne kadar ileri bir çalışma içindeydi bilmiyoruz. Elimize bu konuda başka deliller geçmedi ama bilindiği gibi yaşadığı çiftlikte fazla miktarda patlayıcı ve patlayıcı yapmaya yarayan maddeler bulduk. Biz Breivik'in isim yapmış politikacılar ve gazetecilere karşı eylem düşünmüş olabileceğine inanıyoruz ama 30 hedefin hepsine karşı saldırı gerçekleştirmeyi kesin kafasına koyduğunu sanmıyoruz" dedi.

Breivik katliamdan sonra yakalanır yakalanmaz verdiği ifadede, hükümet binaları dışında İşçi Partisi'nin merkez binası, Kraliyet sarayı ve saray muhafızlarının kaldığı binaya da bombalı araçla saldırıda bulunacağını söylemişti. Brevik, saray muhafızlarının bulunduğu binaya, gizli servis PST elemanı olarak sahte kimlikle girmeyi palanladığını açıklamış, evinde yapılan aramada sahte PST elemanı kimlikleri bulununca söylediklerinin doğru olduğu anlaşılmıştı.

Breivik ayrıca saldırılardan sağ ve yakalanmadan kurtulması durumunda Oslo'daki Blitzshus denilen, solcu gençlik teşkilatının kullandığı binada mümkün olduğu kadar çok genci silahla katletmeyi planladığını da ifadesinde yer vermişti.

Breivik'in saldırıda bulunmak istediği diğer hedefler şöyle:

Jonas Gahr Støre Dışişleri Bakanı
Karö Willock eski başbakan (1981-1986)
Gro Harlem eski başbakan (1986-1989
Kjel Magne Bondevik eski başbakan (1997-2000 ve 2001-2005)
Ticaret Bakanı Trond Giske,
Kültür bakanı Annika Huitfeldt
İşçi Partisi sekreteri ve gençlik teşkilatı başkanı Raymond Johansen
Knut Wollebaek eski dışişleri bakanı
Trine Schei Grande Liberal Parti Başkanı
Kari Helene Partapuoli ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele kuruluşu başkanı
Torry Pedersen VG gazetesi genel yayın yönetmeni
Hilde Haugsgjerd Aftenposten gazetesi genel yayın yönetmeni
NRK Televizyon binası
Amnesty International
Kiliseler Kurulu -mültecilere yardım ettiği için
Mültecilere yardım eden ve Norveç'i Müslümanlaştırmaya çalıştırdıklarını iddia ettiği 15 lobi kuruluşu