Norveç'te Pakistan kökenli 29 yaşındaki Hediye Tacik, kabinede kültür bakanı olarak atandı. Tacik aynı zamanda kabinenin en genç üyesi unvanını da aldı.

Norveç'te yayınlanan VG gazetesinin haberine göre, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, kabinede devrim niteliğinde bir değişikliğe gitti.

Habere göre, Savunma Bakanı Espen Barth-Eide dışişleri bakanlığına, Kültür Bakanı Anniken Huitfeldt çalışma bakanlığına, Dışişleri Bakanlığı Jonas Gahr Støre ise sağlık bakanlığına getirilirken Hediye Tacik ise Norveç'in kültür bakanlığına getirildi.

BAŞBAKAN'a DANIŞMANLIK YAPTI
18 Haziran 1983 doğumlu Tacik, Norveç Parlamentosu'nun İşçi Partili üyesi. Genç bakan Norveç'e bağlı Rogaland bölgesinin Strand kentinde dünyaya geldi.

İngiltere'nin Kingston Üniversitesi'nde İnsan Hakları, Stavanger Üniversitesi'nde gazetecilik, Oslo Üniversitesi'nde ise hukuk okudu. Tacik, eski Norveç Adalet Bakanı Knut Storberget'in de siyasi danışmanıydı.

Daha önce de, Başbakan Jens Stoltenberg'in ve Sosyal Politikalar Bakanı Bjarne Håkon Hanssen'in de danışmanlığını yaptı. 2009'da Norveç İşçi Partisi'nden Oslo vekili olarak parlamentoya giren Tacik'e halk büyük bir sempati duyuyor.