Norveç'te Türk kadın göz göre göre öldü

Oturma izninde sorunlar olduğu için Norveç makamları ile davalı olan Türk kadın rahatsızlanınca düzgün müdahale edilmedi. 63 yaşındaki kadın polisin gözü önünde hayatını kaybetti.

07.01.2010 - 10:05

Norveç'te 6 yıldır oğlu Kutluay Tulum'un yanında yaşayan 63 yaşındaki Döndü Tulum, polis ve ambulans personelinin hatalı davranışları yüzünden kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Milliyet gazetesinin haberine göre, 6 Yıldır oğlu Kutluay Tulum ve kızı Canan Uçarlı ile birlikte yaşayan, ancak oturma izni verilmediği için Norveç makamlarıyla davalı olan Döndü Tulum, Pazar günü aniden hastalandı. Hemen ambulans çağıran kızı, diğer taraftan da Kutluay Tulum'a haber verdi.

Adrese ambulans'tan önce gelen polisler ise Döndü Tulum'a müdahale etmek yerine, çocukları gözaltına aldılar. Olay yerine gelen polisler ve ambulans personeli araçlarının içinde beklerken Canan Uçarlı'nın eşi polis aracının camına vurarak “Annem ölüyor, siz arabada bekliyorsunuz. Niye bekliyorsunuz?" diye sorunca hemen polisler tarafından yere yatırılarak kelepçelendi.

Diğer tarafta müdahale bekleyen Döndü Tulum ise bu sırada hayatını kaybetti.

Döndü Tulum'un oğlu Kutluay Tulum olay hakkında şunları söyledi:

“Pazar günü saat 12 gibi polisin ve ambulans merkezinin insan haklarını hiçe sayan hatalar zinciri sonucunda annemi kaybettik. Annem daha önce 3 kez felç geçirmiş, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi birçok kronik hastalıkla mücadele ediyordu. Annem son zamanlarında bakıma muhtaç olarak yaşamaya başlamıştı.

Pazar günü yaklaşık saat 11:30 gibi aniden rahatsızlanınca, ambulans servisini aramışlar. Ambulans kayıtlarına göre 11.31'de ilk kez ambulansı aramışız ve ambulans merkezi 11:38 de bir ambulansı görevlendirmiş.

Ambulans merkezi konuşmalarımızın tehditvari olduğunu düşünerek, polise şikayette bulunuyor ve ambulanstan önce polisin olay yerine gelmesini sağlıyor. Polis olay yerine geldiğinde saat 11:50 civarı ve olay yerinde ambulans olmadığı, polis kayıtlarından da anlaşılıyor. Eniştem başka bir semtten olay yerine geldiğinde, ne polis ne de ambulans olduğunu görüyor. Daha sonra polis arabasının sokağın başında beklediğini fark ediyor. Araçlar park etmiş bir şekilde duruyorlar ve içindeki görevliler eniştem yardım çığlıkları attığı halde arabadan hareket etmiyorlar. Eniştem bu durumda aracın camına vurarak yardım çığlıkları atıyor ve polis de bunu kendilerine saldırı olarak algılayarak yere, karın içine yatırarak kelepçe takıyorlar. Bu esnada hiç kimse annemin durumuyla ilgilenmiyor. İçeriden ablam koşarak çıkıyor ve yardım istiyor. Polis onu da yere yatırarak kelepçe takıyor. Bu sırada saat 11:56 ve annem içeride ölüme terk edilmiş durumda. Ortada hala ambulans yok. Ambulans personeli aradan yaklaşık 45 dakika geçtikten sonra içeriye giriyor ve can kurtarma işlemine başlıyor. Ancak o esnada annem zaten hayatını kaybetmiş durumda."

CENAZESİ TÜRKİYE'YE GÖNDERİLDİ
Döndü Tulum'un cenazesi bugün Türkiye'ye gönderildi. Türk Hava Yolları uçağının TSİ 13.10'daki seferiyle Oslo'dan gönderilen cenaze, İstanbul'dan ailenin memleketi Samsun'a götürülecek.

Tulum'un Norveç'te yaşayan defin işleminden sonra hukuki süreç başlatacak.

AMBULANS GÖREVLİLERİ: DEFALARCA TELEFON ETTİLER KORKTUK
Norveç gazetelerinde yer alan haberlere göre, ambulans görevlileri, ailenin kendilerine defalarca telefon açtığını ve sinirli bir şekilde konuştuklarını iddia ederek, bu nedenle korktuklarını ve polise haber verdiklerini, polis gelinceye kadar da evin önünde beklediklerini söylediler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...