NSA'dan İsrail'e 'e-takip'

İngiliz Guardian gazetesi, Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberinde İngiliz ve Amerikan istihbarat servislerinin İsrail'in eski başbakanı ve savunma bakanına ait elektronik postaları izlediğini öne sürdü.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2013 - 23:16

NSA'dan İsrail'e 'e-takip'

İngiliz ve Amerikan istihbarat servislerinin, İsrail'in eski Başbakanı Ehud Olmert ve eski Savunma Bakanı Ehud Barak'ın elektronik postalarını izlediği iddia edildi.

İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesinde yer verdiği ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırılan habere göre, İngiliz hükümetine bağlı İletişim ve İstihbarat Kurumu (GCHQ) ile ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), İsrailli yetkililerin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin elektronik postalarını takip etti.

Sızdırılan 2009 tarihli belgeye göre ayrıca GCHQ, NSA ile AB'nin Rekabet Komisyonunun Başkanı, Berlin'de bulunan çeşitli hükümet binaları ve Afrika'da faaliyette olan Unicef gibi insani yardım kuruluşlarının yetkililerini de izlemeye almış.

Haberde daha önce, dinleme iddiaları nedeniyle Almanya ile ilişkilerin gerilmesine neden olan İngiltere ile ABD'nin, İsrail ile de ilişkilerinin gerilebileceği yorumu yapıldı.

Sayfa Yükleniyor...