NSU sanığı Zschaepe'den sessizliğini bozma şartı

Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı NSU terör örgütü davasında "dönüm noktası" yaşanabilir. NSU'nun hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe'nin 200 duruşmanın ardından sessizliğini bozabileceği iddia edildi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 22.06.2015 - 15:52

NSU sanığı Zschaepe'den sessizliğini bozma şartı

NSU davasının baş sanığı Beate Zschaepe, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'ne gönderdiği dört sayfalık mektupta bir şeyler söyleme düşüncesinin zihnini meşgul ettiğini belirtti.

Alman "Tagesspiegel" gazetesinin haberine göre, sanık Zschaepe avukatları Anja Strum, Wolfgang Heer ve Wolfgang Stahl'ın davadan çekilmeleri şartıyla sessizliğini bozacağını yazdı.

Son zamanda avukatlarından memnun olmadığına işaret eden Zschaepe, iki hafta önce avukatı Anja Strum'u azletmek istediğini bildirmişti.

Beate Zschaepe, geçtiğimiz yıl da avukatlarının azledilmesi talebinde bulunmuş ancak mahkeme bunu reddetmişti.

Avukatlar ise ayrı bir mektupta, Zschaepe'yi tehdit etmediklerini belirtti.

NSU terör örgütünün Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesi, bombalı saldırılar düzenlenmesi ve çok sayıda soygunla ilişkisi 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, örgüt üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 6 Mayıs 2013'te başlayan davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan ve tutuklu yargılanan Zschaepe susma hakkını kullanıyor.

Davada Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıkla suçlanan dört sanık daha yargılanıyor.

Sayfa Yükleniyor...