2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılar gerçekleştirmek suçlamasıyla yargılanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe'nin yargılanmasına Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde devam edildi.

Davanın 110. duruşmasına Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Heer, müvekkilinin rahatsızlığını belirterek duruşmaya ara verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmaya ilk önce 5 dakika ara verildi. Zschaepe'nin sağlık durumunun düzelmemesi üzerine duruşmaya birkaç kez daha ara verilmek durumunda kalındı. Duruşmaya öğleden sonra devam edileceği öğrenildi.

Öte yandan, Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişinin yargılandığı dava, bugün birinci yılını doldurdu.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişi yargılanıyor.

NSU üyeleri Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos'un 4 Kasım 2011 tarihinde bir banka soygunu gerçekleştirdikten sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe'nin en son kiraladıkları evi delilleri yok etmek amacıyla kundakladığı iddia ediliyor.