Nüfus sayılacak, tuvalet imkanı saptanacak

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan'da bir sene sürecek bir nüfus sayımı düzenlenecek. Sayımda klasik sorular dışında sorular da yer alacak.

Anadolu Ajansı 01.04.2010 - 09:35

Nüfus sayılacak, tuvalet imkanı saptanacak

Hindistan, 15 yaşın üzerindeki herkesin fotoğraflarının çekilmesi ve parmak izlerinin alınmasıyla ulusal biyometrik veri tabanı oluşturuyor.

BBC'nin haberine göre, hükümet bu bilgileri kimlik belgelerinde de kullanacak. Hindistan'da yaşayan 1 milyar 200 milyon kişinin cinsiyeti, dini, mesleği ve eğitim derecesi bir yıllık bir çalışma sonucunda belirlenecek.

Hindistan'da 1872 yılından bu yana 10 yılda bir yapılan ve 15'incisi düzenlenecek olan nüfus sayımı için gelecek yıl, yaklaşık 2.5 milyon sayım görevlisi 7 binden fazla kent ve 600 bin köyde haneleri gezecek.

TUVALET OLANAKLARI BİLE SAPTANACAK
Görevliler ilk önce hanelerin listesini hazırlayacak ve bu sayımda ilk kez yapılacak uygulamayla evlerde internet kullanımı, içme suyu ve tuvalet olanakları saptanacak.

Nüfusun fiziksel sayımı 9-28 şubat 2011 döneminde yapılırken, 11 ayda tamamlanması öngörülen bu süreçte 11 milyon tondan fazla kağıt kullanılması ve 1,3 milyar dolar harcanması bekleniyor.

Nüfus sayımının sonuçlarının da 2011 ortasında yayımlanması planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...