Nükleer alanda büyük atılım açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bugün yaptığı açıklamada, “çok yakın bir zaman içinde nükleer alanda gerçekleştirdikleri büyük bir atılımı duyuracaklarını” belirtti.

11.02.2012 - 11:48

Nükleer alanda büyük atılım açıklaması

Ahmedinejad, İslam Devrimi’nin 33’üncü yıldönümü kutlamalarında konuşma yaparken, devlet televizyonundan yayınlanan etkinliklere on binlerce insan katıldı. İranlılar, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in resimlerini taşıyarak, “İsrail’e ve ABD’ye ölüm” sloganları attı. İran’ın Aralık ayında ele geçirdiği ABD casus uçağı RQ-170 casus uçağının modeli, başkent Tahran’daki Azadi Meydanı’na yerleştirildi.

Ahmedinejad, başkent Tahran’ın Azadi (Özgürlük) Meydanı’nda yaptığı konuşmada, “Gelecek günler içinde dünya İran’ın nükleer alanda yaptığı çok önemli ve çok büyük atılımları duyacak” dedi. İran Cumhurbaşkanı, söz konusu atılım hakkında detay vermedi.

YENİ URANYUM TESİSİNE Mİ İŞARET ETTİ
Analistler, Ahmedinejad’ın sinyalini verdiği büyük açıklamanın, Tahran’ın güneyinde kalan Fordo bölgesinde açılacak yeni uranyum zenginleştirme tesisi olabileceğini belirtti. Söz konusu tesisin yüzde 3.5, 4 ve 20 oranında uranyum zenginleştirme kapasitesi olduğu iddia ediliyor.

Ahmedinejad, “Dünya şunu bilmeli ki, İran prensiplerinden ve nükleer alanlaki haklarından vazgeçmeyecek...  Bize uygulanan baskı faydasız. Biz nükleer alanda bilgiye sahip olduğumuz gibi nükleer ihtiyaçlarımızı kendi bilim insanlarımızla karşılayabiliriz” dedi.

ISNA haber ajansı, Ahmedinejad’ın törenleri takip eden basın muhabirlerine, “İran mutlaka tarih yazmalı ve dünyayı değiştirmeli” dediğini  belirtti.

‘YAHUDİLERİ DESTEKLEMEYİ BIRAKIN’
Ahmedinejad, konuşmasında geçmişte “efsane” olarak tanımladığı Holokost’un (Yahudi Soykırımı) doğruluğunu sorguladı.  ABD ve Batı’nın “dünyaya egemen olmak için Holokost adında bir hikaye uydurduğunu” söyleyen Ahmedinejad, “İran’ın cesaret ve bilgeliğiyle bu fikri kırdığını” belirtti.

ABD ve Batıya İsrail ile olan desteklerini sonlandırma çağrısında bulunan Ahmedinejad, “Neden bu yalancı rejimle kaderiniz arasında bağlantı kuruyorsunuz? Bırakın Kudüs ve Filistin özgür olsun... Demokrasi silahın namlusundan çıkmıyor” dedi.

SENTINEL AZADİ MEYDANI’NDA
İran, Aralık ayında Afganistan sınırı yakınında ele geçirdiği ABD’ye ait insansız casus uçak RQ-170 Sentinel’in gerçek boyutlarındaki bir modeli Azadi Meydanı’na koydu.

Tahran rejimi, en son teknoloji casus uçağın ele geçirilmesini ABD’ye karşı en büyük başarılarından biri olarak kabul etmeşti. Devlet televizyonu, Sentinel’in, “İran silahlı güçlerinin gücünün ve ABD’nin küresel küstahlığına karşı duruşun sembolü” olduğunu belirtti.

ABD, RQ-170 Sentinel’in İran’ın eline geçmesinden kısa bir süre sonra geri verilmesini istemiş, İran bu talebi reddetmişti.

BASKILAR DEVAM EDİYOR
İran’ın nükleer programının silah üretmeyi amaçladığını öne süren ABD ve müttefikleri, Tahran’ı nükleer müzakerelere ikna edebilmek için yeni yaptırımlar uygulama kararı almıştı. İran, nükleer programının sadece sivil amaçlı olduğu konusunda ısrar ediyor.

Son iki yıl içinde beş nükleer fizikçisi suiksta maruz kalan İran, ABD ve İsrail’i bu suikastlardan sorumlu tutarken, uluslararası baskılara asla boyun eğmeyeceğini belirtmişti. En son suikastta, Natanz nükleer santralinde çalışan Mustafa Ahmedi Roşan, 11 Ocak tarihinde bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...