İlişkili Haberler

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu çalışanlarından işten ayrılanların onuruna düzenlenen seremonide yaptığı konuşmada, "İran'la yürütülen nükleer müzakerelerde formüle edilmekte olan anlaşma, İran'nın saldırganlığının bir bedeli olmadığı, hatta bunun için ödüllendirildiği mesajını veriyor" ifadesini kullandı.

Bölgede "ılımlı ve sorumlu davranan" ülkelerin, özellikle de İsrail'in bu anlaşmadan ilk zarar görecekler arasında yer aldığını savunan Netanyahu, "İran tarafından desteklenen güçler Yemen'de ilerleme kaydederken, İran ile müzakere eden ülkeler gözlerini bu saldırganlığa kapatıyor. Ancak biz gözümüzü kapatmıyoruz ve her tehdide karşı koymaya devam edeceğiz" dedi.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde 31 Mart'a kadar çerçeve anlaşmaya varılması hedefleniyor.

İran'ın nükleer kapasitesiyle ilgili görüşmelerde daha önce nihai anlaşmaya ulaşılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015'e kadar uzatılmıştı.