'Nükleer denetime izin yok' iddiası

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan yapılan açıklamada İran'ın askeri amaçlı faaliyetlerde bulunduğu iddia edilen Parçin nükleer tesislerinde denetime izin vermediği ifade edildi.

09.03.2012 - 02:13

'Nükleer denetime izin yok' iddiası

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, ''İran'ın UAEK müfettişlerinin Parçin nükleer tesisinde denetim yapmalarına izin vermediğini'' ileri sürdü.

UAEK'nın Viyana'daki merkezinde geçen pazartesi günü başlayan toplantı sona erdi. Toplantıda İran, Suriye ve Kuzey Kore'nin nükleer programlarındaki son gelişmeler ele alındı.

Yukiya Amano, kurumun olağan yönetim kurulu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Amano, İran yönetimiyle bu yıl şubat ayında nükleer tesislerdeki denetimler için iki görüşme yaptıklarını ve hangi nükleer tesislerde denetimde bulunulacağı konusunda anlaşmaya vardıklarını anımsatarak, ''Şubat ayında iki ayrı denetim ekibinin İran'a gittiğini, son giden ekibin Parçin nükleer tesisinde denetim yapmasına izin verilmediğini'' belirtti.

Amano, son raporunda da belirttiği gibi Parçin nükleer tesisinde askeri amaçlı faaliyette bulunduğu yolunda güvenilir kaynaklardan bilgi aldıklarını söyledi.

'TEK BAŞIMIZA ÇÖZEMEYİZ'
İran'ın nükleer programına ilişkin sorunları UAEK'nin tek başına çözemeyeceğini ifade eden Amano, ''Bu nedenle 5+1 olarak anılan BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya'nın İran ile yürüttüğü müzakere sürecini desteklediklerini'' bildirdi.

DENETİME DEVAM
İran'ın nükleer tesislerinde mevcut anlaşmalar uyarınca denetimi sürdüreceklerini belirten Amano,''İran yönetiminin nükleer programı üzerindeki kuşkuları gidermek üzere sahip olduğu nükleer malzeme ve faaliyetlerinin tümünü UAEK'ya deklare etmesi gerektiğini'' kaydetti.

İRAN: İZİN VERDİK
İran'ın UEAK nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi Ali Asker Sultaniye ise yaptığı açıklamada, UAEK müfettişlerinin Parçin nükleer tesisinde denetim yapmalarına izin verildiğini ancak müfettişlerin ülkeden bir gün erken ayrılmaları nedeniyle denetim yapmadıklarını bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...