Japonya'da 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde hasar gören Fukuşima-Daiçi nükleer santralinde radyasyon sızıntısını kontrol altına almak için çalışmalar sürdürülüyor.

Ancak bugün sabah saatlerinde santralin en çok hasar gören 2 ve 3 numaralı reaktörlerinden dumanlar yükseldi. Tokyo Elektrik Işletmesi'nin sözcüsü Hiroşi Aizawa, duman yükselmesi nedeniyle çalışanların tahliye edildiğini söyledi.

Kyoda Haber Ajansı, öğle saatlerine doğru reaktörden yükselen dumanların kesildiğini duyurdu. Ancak dumanın nedeni halen bilinmiyor.

Diğer taraftan Japonya nükleer güvenlik kurumu, deprem ve tsunamiden sonra arızalanan Fukuşima nükleer enerji santralini işleten şirketi gerekli denetimleri yapmamakla suçladı. Kurum, nükleer kazadan 9 gün önce yayımladığı raporda, Fukuşima'yı işleten Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi'nin (TEPCO) felaketten haftalar önce, santral için çok önemli olan donanım denetimini yapmaktan defalarca kaçındığını belirtti. Raporda, TEPCO'nun 33 ekipman parçasını denetimden geçirmediği kaydedildi.

Denetimi yapılmayan donanımlar arasında yedek jeneratörler, pompalar ve soğutma sisteminin diğer parçaları da bulunuyor. Fukuşima nükleer elektrik santralinin reaktörleri soğutma sistemlerinin çalışması üzerine aşırı derecede ısınmaya ve radyoaktif gaz salmaya başlamıştı.

RAPORLAR DEĞİŞTİRİLMİŞ
Bu arada, AFP'deki haber de santral operatörü TEPCO'nun, Fukuşima'daki nükleer kazadan birkaç gün önce tesislerin kontrolüyle ilgili raporları değiştirdiğini itiraf ettiği bildirildi.

Japonya'nın kuzeydoğusunu vuran ve Fukuşima 1 nükleer santraline zarar veren deprem ve tsunamiden 10 gün kadar önce TEPCO'nun yetkililere kontrol kayıtları verilerini değiştirdiklerini kabul eden bir belge verdikleri ortaya çıktı.

Şirket, daha önce gerçekte kontrol edilmemiş 30 kadar parçanın elden geçtiğini bildirmişti. TEPCO'nun ayrıca reaktörün ısı kontrol vanalarından birine ait kartı 11 yıl boyunca kontrol etmediğini de itiraf ettiği belirtildi. Oysa ki sadece rutin kontrolle yetinen teknisyenler bunun tersini söylemişti. Soğutma sistemine bağlı unsurların da bulunduğu başka parçaların da kontrol edilmediği ifade ediliyor.

Dün, Fukuşima santralinin soğutma çalışmaları sona erdiğinde kapatılacağı duyurulmuştu.