Nükleer kriz ekonomik krize dönüşebilir

Yatırım bankası JP Morgan, Fukuşima Nükleer Santrali’ni işleten Tepco şirketinin 23,6 milyar dolarlık tazminat talebiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti. Depremin maddi bilançosu da tahminleri aştı.

Anadolu Ajansı 12.04.2011 - 14:06

Japonya’da yaşanan nükleer felaket çevre ve insan sağlığını olduğu kadar ekonomiyi de derinden etkiledi. Tüm çalışmalara karşın sızıntının önlenemediği ve risk seviyesinin en yüksek düzey olan 7’ye çıkarıldığı Fukuşima santralini işleten Tepco şirketi büyük bir maddi yükle de karşı karşıya gelebilir.

Yatırım bankası JP Morgan, Tepco’nun 23,6 milyar dolarlık (2 trilyon yen) tazminat talebiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Diğer yandan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunaminin neden olduğu ekonomik bilanço da ağırlaşıyor. Japonya Ekonomi Bakanı Kaoru Yosano, geçen ay oluşan ekonomik zararın ilk tahmin edilenden daha fazla olabileceğini söyledi. Yosana, gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji kısıntılarının fabrika üretimine engel olduğunu ve arz zincirini bozduğunu ifade ederek, deprem ve tsunaminin ekonomik zararının ilk tahmin edilenden daha fazla olabileceğini ifade etti. Yosana, doğal felaketlerden sonra insanların harcamadan kaçınma eğilimi içinde olduklarını da belirtti.

ARAÇ-GEREÇ ZARARI 300 MİLYAR DOLAR
Hükümet, felaketin sadece araç-gereçlere zararının 300 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. Zararın, tüketici güveni, fabrika üretimi ve arz zincirine etkisini hesaplamak ise daha zor. Dünyanın ve Japonya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota, Japonya'da yedek parça arzındaki belirsizliğin temmuz ayına kadar araç üretimini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Japonya hükümeti, yeniden yapılandırma çalışmalarını başlatmak için bir harcama paketinde anlaşsa da yeni bir ek bütçe sağlanmasının Japonya'nın devasa borç yükü nedeniyle güç olduğu belirtiliyor.

Japonya Merkez Bankasının 14 Mart'ta düzenlenen yönetim kurulu toplantısında, varlık satın alma programını 10 trilyon yene (118 milyar dolar) çıkardı. Ayrıca son toplantısında da depremden etkilenen bölgede bankalara çok ucuz kredi olanağı sağladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...