ABD Başkanı Barack Obama, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini rafa kaldırması karşılığında, ticari açılımların müzakeresi için İran’a Eylül sonuna kadar mühdet vermiş, aksi durumda yaptırımların ağırlaşacağı tehdidinde bulunmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad düzenlediği basın toplantısında Obama’ya cevap olarak, “bizim açımızdan nükleer meselesi kapanmıştır” dedi.

Ahmedinejad, Birleşmiş milletler Atom Enerjisi Kurumu ile taslak konusunda yürütülen çalışmaların devam edeceğini belirttikten sonra, “İran halkının ‘apaçık’ haklarını asla pazarlık konusu yapmayacağız” dedi.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca, “temiz nükleer enerjinin tüm ülkelerce kullanılması ve nükleer silahların yayılmasının engellenmesi konusunda görüşmeye ve işbiriliğine yönelik kendi pakatlerini hazırladığını” söyledi.

İran sık sık, nükleer silahların kendi savunma doktrinlerinde yer almadığını söylüyor ve ABD başta olmak üzere nükleer silah sahibi ülkelerin bu silahları tasfiye etmeleri çağrısında bulunuyor. Batı ise İran’ın nükleer programının, enerji değil silah üretimi için kullanılacağı kuşkusunu dile getiriyor.

Ortadoğu’da şu anda tek nükller güç olduğuna inanılan İsrail ise, İran’ın nükleer silahlara sahip olmasının kendi varlığı için tehdit oluşturacağını savunuyor.