İran'ın nükleer yakıt (zenginleştirilmiş uranyum) ihtiyacını karşılamaya yönelik, İran, ABD, Rusya, Fransa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da dün başlayan görüşmeler bugün süresiz olarak ertelendi.

UAEK'nın Viyana'daki merkezinde sabah saatlerinde biraraya gelen taraflar, yaklaşık 1 saatlik toplantının ardından, herhangi bir açıklama yapmadan salonu terk ettiler.

Konferans merkezine öğleden sonra geç saatte ayrı ayrı gelen taraflardan ABD ve Fransa heyet üyeleri uzun süre özel bir odada görüşürlerken, İran heyeti başkanı büyükelçi Ali Asker Sultaniye ile İran Atom Enerjisi Kurumu Müsteşarı Hamit Rıza Askeri'nin de yarım saat kadar bu ikili görüşmeye katıldıkları gözlendi.

Toplantı odasından ayrılan Sultaniye ile Askeri, yoğun güvenlik önlemleri altında konferans merkezinden ayrıldılar.

Sultaniye, gazetecilerin ısrarlı sorularına karşılık, ''Görüşmeleri sürdüreceğiz. Bugün veya yarın da olabilir' demekle yetindi.

İranlı gazetecilere özel bir açıklama yapan Sultaniye'nin, ''Fransa'nın görüşmelere katılmasına itiraz etmediklerini, ancak olası bir anlaşmaya taraf olmasını kabul etmeyeceklerini'' söylediği belirtildi.

Bugünkü ilk oturumun ardından süresiz ertelenen görüşmelerin yeniden başlaması için büyük çaba harcayan ABD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Glyn Davies, konferans merkezindeki özel bir odada İran, Rusya ve Fransa temsilcileriyle görüşmelerini sürdürüyor.

İRAN'IN URANYUM PAZARLIĞI
İran, ABD, Rusya, Fransa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasında dün Viyana'da başlayan görüşmelerde, İran'ın, başkent Tahran'daki araştırma reaktörüne zenginleştirilmiş uranyum sağlanması öngörülüyor.

İran, görüşmelerde masaya getirdiği öneride, Natanz Nükleer Tesisi'nde yüzde 5 oranında zenginleştirebildiği 1200 kilo uranyumu yüzde 20 zenginleştirmek üzere Rusya'ya göndermeyi, burada zenginleştirilecek uranyumun Fransa tarafından yakıta dönüştürülerek kendisine geri verilmesini istiyor.

İran heyetine yakın kaynaklar, İran'ın taraflara sunduğu ikinci bir öneride ise başkent Tahran'da faaliyete geçireceği araştırma reaktörü için gereksinim duyduğu yakıtı (zenginleştirilmiş uranyum) ''ABD de dahil Batılı ülkelerden birinden satın almak istediğini beyan ettiğini'' bildirdiler.

UAEK'nin evsahipliğinde dün başlayan İran'ın nükleer yakıt ihtiyacını karşılamaya yönelik görüşmelerin, bugün ortaya çıkan ''Fransa krizinin'' ardından sürüp sürmeyeceği konusundaki belirsizlik sürüyor.

UAEK Basın Bürosu yetkilileri, taraflar arasındaki özel görüşmelerden olumlu sonuç alınması durumunda görüşmelerin bu gece veya yarın sabah sürdürülebileceğini bildirdiler.