BM Genel Kurul toplantıları için önümüzdeki hafta ABD'nin New York kentine gidecek olan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikan NBC News televizyonuna konuştu.

İran'ın başkenti Tahran'da NBC News'e konuşan Ruhani, ülkesinin tartışmalı nükleer programı konusunda, "Zamanımız var ve yine söylüyorum: Hiçbir koşul altında nükleer silahlar dahil olmak üzere herhangi bir kitle imha silahı peşinde olmadık ve hiçbir zaman olmayacağız. Sadece barışçıl bir nükleer teknolojiye sahip olmak istiyoruz" dedi.

İran'ın nükleer programı konusunda tam yetkiye sahip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Nükleer program konusunda hükümet, tam yetki ve otorite sahibidir. Bu sorunu çözmek için yeterli siyasi özgürlüğümüz var" şeklinde konuştu.

'BİZE GÖRE SAVAŞ ZAYIFLIK'
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye konusunda da görüşlerini dile getirdi. İran'ın tüm bölgede kitle imha silahlarının yok edilmesini istediğini ifade eden Ruhani, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye rejimine askeri müdahaleden vazgeçmesinin "zayıflık" olup olmadığı sorusunu şöyle cevapladı: "Bizler savaşın zayıflık olduğu görüşündeyiz. Herhangi bir hükümetin savaş kararı alması durumunda bunu bir zayıflık olarak düşünürüz ve barış kararı alan herhangi bir hükümete saygıyla bakarız."

'OBAMA'DAN MEKTUP ALDIM'
İran'da cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama'dan kendisi kutlayan "pozitif ve yapıcı" bir mektup aldığını da ifade eden Ruhani, "Bu çok önemli bir gelecek için incelikli ve küçük bir adım" değerlendirmesi yaptı.