'Nükleere hayır' için 120 kilometrelik zincir

Alman Hükümeti'nin nükleer enerji politikasını protesto için toplananlar 120 kilometrelik insandan 'zincir' oluşturdu

Anadolu Ajansı 24.04.2010 - 17:23

Alman koalisyon hükümetinin, nükleer santrallerin kapatılma süresini uzatma politikasını protesto etmek amacıyla Hamburg kenti yakınlarında bulunan Krümmel nükleer santralinden Brunsbüttel nükleer santraline kadar 120 kilometre uzunluğunda insan zinciri oluşturuldu.

Eyleme, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'in de aralarında bulunduğu çok sayıda partili, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti üyeleri, ayrıca kilise, sendika ve çevre örgütü temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları üyeleri katıldı.

Özdemir, yaptığı açıklamada, "Nükleer santrallere karşı oluşturulan insan zincirine destek vermek amacıyla buradayım. Yeşiller kurulduğundan bu yana nükleer santrallerin kurulmasına karşı. Çernobil büyük bir felaketti. Almanya gelişmiş bir ülke olmasına rağmen bu sorunu bir türlü çözemedi. Böyle bir teknolojiyi savunmak çocuklarımızın geleceğiyle oynamak demektir" diye konuştu.

"NÜKLEERE KARŞIYIZ"
Özdemir, 9 mayısta Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde yapılacak eyalet meclisi seçimlerinde Yeşiller'in büyük başarı elde ederek iktidara gelmesi durumunda en önemli görevinin bu sorunu çözmek olacağını ifade ederek, "9 mayıstaki seçimleri kazanırsak Bundesrat'taki (Federal Eyalet Temsilciler Meclisi) çoğunluğumuzla nükleer santrallerin yaşam süresinin uzatılmasını engelleyebilme şansımız artacak" dedi.

Sol Parti Hamburg Eyalet Meclisi Üyesi Mehmet Yıldız da gerek federal hükümetin gerekse eyalet hükümetlerinin nükleer santrallerin tümüyle kapatılmasına karşı çıktığını belirterek, bu santrallerin işletme haklarının büyük enerji kuruluşlarına verilerek kar sağlanmak istenildiğini savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...