'Nürnberg'ten sonraki en korkunç işkence'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de rejimin sistematik işken yaptığını söyledi. Davutoğlu, "Nürnberg'ten bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti" dedi.

Haberler 22.01.2014 - 12:44

'Nürnberg'ten sonraki en korkunç işkence'

Suriye'deki 3 yıllık savaşı sona erdirmek için İsviçre'de düzenlenen İkinci Cenevre Konferansı'nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'yi temsil etti.

Konferansın açılışında konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de rejimin sistematik işkence yaptığını belirterek, "Nürnberg'ten bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin İkinci Cenevre Konferansı'nda beklentilerini 6 maddede açıkladı.

'KİMİN TERÖRİST OLDUĞUNU BİLİYORUZ'
İkinci Cenevre Konferansı'nda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye de 5 milyon terörist var. Teröristlere karşı scud füzesi atılıyor, bombalanıyor. Biz Suriye'de kimin terörist olduğunu biliyoruz. Rejimin yüksek temsilcileri bu yalanlarla insanları kandırabileceklerini düşünüyorlar. Bütün bu yalanlarla burada kalabileceklerini sanıyorlar ancak tarih onları çok kötü cezalandıracaktır. Bu suçları işleyenler cezasız kalmamalı."

'TÜRKİYE'DE 700 BİN MÜLTECİ VAR'
"Rejimin elinde birçok insan tutsak ve onlar işkence görüyorlar. 2 milyondan fazla insan, çocuklar ve kadınlar ülkesini terk etti. Ülkelerine yeniden gitmek istiyorlar. Türkiye de 700 bin mülteci var. Onlara kapılarımızı açmaya devam edeceğiz. Suriye'de devam eden savaş sona ermeli. Bu savaşın durdurulması gerekiyor."

'BU SUÇU İŞLEYENLER HESAP VERMELİ'
"Bizler korkunç 11 bin fotoğraf gördük. Nürnberg'den bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti. Bu katliam insanlığa karşı bir suçtur. Bu suçu işleyenler hesap vermeliler. Srebrenitsa katliamını işleyenler nasıl adalet önüne çıktıysa bunlar da adalet önüne çıkacaktır. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu konferans Suriyelilerin acılarını dindirmek için çok büyük bir fırsat."

'TÜRKİYE SURİYE HALKININ YANINDA OLACAK'
Suriye'nin Suriyelilere ait olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'yi daha parlak bir gelecek bekliyor. Türkiye bu süreçte Suriye halkının yanında olacaktır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...