NYT: ABD bir cephe de Yemen'de açtı

New York Times gazetesi, Irak ve Afganistan'ın ardından terörle mücadelede 3. cephenin de Yemen'de açıldığını yazdı. CIA'e dayandırılan haberde, ajanların bir yıl önce bu ülkeye yollandığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 28.12.2009 - 21:09

New York Times gazetesi, ABD'nin Irak ve Afganistan'dan sonra terörle mücadele için Yemen'de sessiz ve gizlice üçüncü bir cephe açtığını yazdı.

El Arabiye'nin haberine göre, gazetenin CIA'den ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberde, CIA'in terörle mücadele deneyimi olan çok sayıda saha ajanını bir yıl önce Yemen'e yolladığı, bu arada gizli özel operasyon komandolarının, terörle mücadele taktikleri konusunda Yemen güvenlik güçlerini eğitmeye başladığı belirtildi.

Haberde, ABD Savunma Bakanlığı'nın Yemen ordusu, İçişleri Bakanlığı mensupları ve sahil güvenlik güçlerinin eğitimi ve donanımı için gelecek 18 ay içinde 70 milyon dolardan fazla para harcayacağı da ifade edildi.

Yemen'in 1980'lerde Afganistan'da savaşan aşırı dincilerin dönüşünü memnuniyetle karşılaması nedeniyle, cihat yanlıları için bir sığınma yeri olduğunu savunan gazete, El Kaide militanlarının da Yemen'de son yıllarda bir üs oluşturmak için yoğun çaba gösterdiğini yazdı.

El Kaide'nin Yemen kolu, dün bir internet sitesinde yaptığı açıklamada, Amerikan uçaklarının operasyonlarında ölen 50 dolayında kişinin öcünü alacağını bildirmişti.

Örgüt, 20 Aralık tarihli, ancak dün yayımlanan açıklamasında, Yemen hükümetinin 17 Aralık'ta düzenlediğini belirttiği operasyonları aslında Amerikan uçaklarının düzenlediğini öne sürmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...