NYT: Bush New York’a asker gönderecekti

New York Times, Bush yönetiminin 2002'de, terörist olduğundan şüphelenilen bir grubu yakalatmak için New York'un banliyölerinden Buffola'ya birlik göndermeyi düşündüğünü yazdı.

Anadolu Ajansı 25.07.2009 - 11:00

NYT: Bush New York’a asker gönderecekti      

New York Times Gazetesi’nin internet sitesinde yayımlanan haberde, dönemin Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Başkanın danışmanlarının El Kaide terör örgütüyle çalıştığından şüphelenilen grubun yakalanması için ordunun kullanılmasını ısrarla Başkan George Bush'a tavsiye ettiği belirtildi.

Adlarını açıklamayan eski yönetimin yetkililerine dayanılarak verilen haberde, daha sonra ‘Lackawanna Six’ adıyla müzik çalışmalarına başlayan bu grubun yakalanması için birlik gönderilmesi önerisinin üst düzeyde yapılan yönetim toplantısında da ele alındığı, ancak sonra Bush'un öneriyi kabul etmediği kaydedildi.

New York Times, ABD anayasasında ve diğer yasalarda askerlerin yerel baskınlarda kullanılmasının yasaklanmasına rağmen, Cheney ve diğerlerinin 23 Ekim 2001'de, Adalet Bakanlığının, ulusal güvenlik söz konusu olduğunda askerlerin kullanılması için Bush'a başkanlık yetkisini kullanabileceğine dair bildirisinin bulunduğunu gündeme getirdiklerini de yazdı.

New York eyaletinin Lackawanna şehrinden olan 6 genç Yemenli Amerikalı, müfettişlerin bu kişilerin Afganistan'da El Kaide'nin El Faruk kampında eğitim aldıklarını öğrenmesinden sonra 2002 Eylül'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından tutuklanmıştı. Grup üyeleri terörle bağlantılı suçlardan yargılandıkları davalarda 7 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...