NYT: Özür Obama'nın eseri

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi, dış basında da yankı buldu. Amerikan New York Times gazetesi, özrün ABD Başkanı Obama sayesinde olduğunu yazdı.

22.03.2013 - 17:52

NYT: Özür Obama'nın eseri

İsrail, 9 Türk'ün öldüğü Mavi Marmara baskını ile ilgili Türkiye'den özür diledi ve tazminat ödeyeceğini açıkladı.

Bu önemli gelişme, dünya basınında da geniş yankı buldu.   

İsrail'in özürü ABD Başkanı Barack Obama'nın "diplomasi zaferi" olarak tanımlandı.

Amerikan New York Times gazetesi, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesini ABD Başkanı Barack Obama'nın sağladığını yazdı.

Gazete, 2010 yılında Türk gemisine İsrail komandoları tarafından düzenlenen ve ölümlerle sonuçlanan saldırıdan dolayı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bugün Türkiye Başbakanı'nı sürpriz bir şekilde telefonla arayarak özür dilediğini belirtti.

Türk, İsrail ve ABD'li yetkililere dayandırılan haberde, "İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi"nde önemli ölçüde Obama'nın aracılık ettiği belirtildi.

'ÜZÜNTÜ VE TAZMİNAT TEKLİFİ'
New York Times'a açıklama yapan Türk ve İsrailli yetkililer, Netanyahu'nun Erdoğan'la telefon görüşmesinde saldırıdan dolayı üzüntülerini bildirdiğini ve tazminat teklifinde bulunduğunu belirtti.

'OBAMA İKİ LİDERLE KONUŞTU'
ABD'li bir yetkili de, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın İsrail'in özür dilemesini ve tazminat teklifini kabul ettiğini, iki liderin telefon görüşmesine bir noktada Obama'nın dahil olduğunu ve iki liderle telefonda konuştuğunu açıkladı.

'ABD İÇİN ÖNEMLİ'
CNN televizyonu, gelişmeyi son dakika olarak duyururken, Erdoğan-Netanyahu telefon görüşmesinin, Netanyahu'nun, İsrail'den ayrılışının hemen öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile Ben Gurion Uluslararası havaalanında yaptığı görüşme sırasında düzenlendiği belirtildi. Haberde, bu gelişmenin, her iki ülkenin müttefiki olması itibariyle ABD için önem taşıdığına dikkati çekildi.

'İKİ BÖLGESEL GÜCÜ BİR ARAYA GETİRDİ'
Washington Post gazetesi de, gelişmeyi internet sitesinin ilk sırasına yerleştirdi. Gazete, Obama'nın, Erdoğan ile Netanyahu arasındaki telefon görüşmesini organize ederek, İsrail'den, ''yıllardır barıştırmaya çalıştığı iki bölgesel gücü bir araya getirdikten'' sonra ayrıldığını yazdı.

'DİPLOMATİK İLİŞKİLER NORMALLEŞECEK'
Los Angeles Times gazetesinin haberinde de, Netanyahu'nun, Obama'nın yanında Türkiye'den özür dilemesinin, iki eski müttefik arasında diplomatik ilişkilerin tekrar normale dönmesinin yolunu açtığı kaydedildi.

'GÖRÜŞMEYİ OBAMA AYARLADI'
USA Today de, konuyla ilgili haberinde, İsrail Başbakanı'nın, Obama'nın çağrısı üzerine Türkiye'den özür dilediğine işaret edilerek, görüşmeyi Obama'nın ayarladığına ve görüşme yapılırken de Netanyahu'nun yanında olduğuna değinildi.

'ÖLENLER İÇİN ÖZÜR DİLEDİ'
Alman medyası da habere geniş yer ayırdı. Die Welt gazetesi haberi, internet sitesinde, ''Netanyahu Mavi Marmara'da ölenler için özür diledi'' şeklinde duyurdu. Haberde, telefon görüşmesini ABD Başkanı Barack Obama'nın organize ettiği belirtildi.

'BEKLENMEDİK BİR İŞ YAPTI'
Der Spiegel dergisi ise, ABD Başkanı Obama'nın, İsrail ziyaretinin sonunda beklenmedik bir iş yaptığını yazdı. Dergi, Obama'nın arabuluculuğunda Netanyahu'nun Başbakan Erdoğan ile telefonla görüştüğü ve Gazze aktivistlerine yapılan saldırıdan dolayı özür dilediğini kaydetti.

'DÜŞMANLIKLAR GÖMÜLECEK'
Alman özel televizyon Kanalı ''n-tv'nin'' internet sayfasında da, İsrail'in Türkiye'den özür dilediğine dikkati çekilerek, ''Eski düşmanlıklar gömülecek'' ifadesi kullanıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...