O başkan yardımcısı, kardeşleri ise şüpheli

Almanya'da ilk kez Türk kökenli bir siyasetçi, Sosyal Demokrat Parti'nin genel başkan yardımcısı seçildi. Türk kökenli siyasetçi Aydan Özoğuz'un kardeşleri ise radikal İslamcı oldukları gerekçesiyle Alman istihbaratı tarafından yıllarca izlendi.

06.12.2011 - 10:47

O başkan yardımcısı, kardeşleri ise şüpheli

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarihinde ilk kez bir yabancıyı genel başkan yardımcısı olarak seçti. 2009 yılından beri Almanya'da Federal Meclis'te milletvekili olarak görev yapan 44 yaşındaki Aydan Özoğuz'ın kardeşleri Yavuz Özoğuz ve Gürhan Özoğuz ise radikal İslamcı oldukları gerekçesiyle yıllarca Almanya Anayasayı Koruma Birimi tarafından mercek altına alındı.

Alman Bild gazetesinde yer alan habere göre, Özoğuz kardeşler, kurdukları Muslim Markt internet sitesinde yıllarca İsrail düşmanlığı yaparken, İran yanlısı yayınları nedeniyle Anayasayı Koruma Birimi tarafından yıllarca izlendi.

Aydan Özoğuz'un, Hannelore Kraft, Olaf Scholz, Manuela Schwesig ve Klaus Wowereit'la birlikte SPD genel başkan yardımcılığına seçilmesi sonrasında Bild gazetesi, çiçeği burnudaki Türk kökenli genel başkan yardımcısıyla röportaj yaptı.

'YAPTIKLARIMLA YARGILANMAK İSTERİM'
Kardeşlerinin radikal İslamcı olarak görülmesiyle ilgili olarak gazeteye konuşan Özoğuz, "Onlar benim kardeşlerim, bunu hiçbir zaman inkar etmedim. Ancak ben, yaptıklarım ve söylediklerimle yargılanmak isterim" dedi.

'TÜRK FAHİŞE' DİYE HAKARETE UĞRADIM'
SPD genel başkan yardımcılığına yüzde 86.8 oyla seçilen Aydan Özoğuz, Almanya'da hayatın kendisi için de her zaman iyi gitmediğini belirterek, "Türk fahişe" diye kendisine hakaret edildiği zamanlar olduğunu da söyledi.

Partisinde yabancı düşmanlığı üzerinden siyaset yapan Thilo Sarrazin gibi kişilere yer olmadığını ifade eden Özoğuz, "SPD'de uyum üzerinde konuşmak için Thilo Sarrazin gibilerine ihtiyacımız yok. Bu konuda parti yönetimiyle birlikte çalışarak, sorunları çözeceğiz" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...