O diyaloğu Fidel Castro açıkladı

Afrika'nın efsanevi lideri Mandela'nın anma töreninde ilk kez el sıkışan ABD Başkanı Obama ile Küba Devlet Başkanı Castro arasında merak edilen konuşmanın içeriği açıklandı.

Haberler 20.12.2013 - 15:44

O diyaloğu Fidel Castro açıkladı

Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun ağabeyi, Küba Devrimi lideri Fidel Castro, uzun süredir tartışılan ve merak edilen konuşmaya dair bizzat açıklama yaptı.

87 yaşındaki Castro, Küba Komünist Parti gazetesi Granma'ya, Raul Castro'nun Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenen anma töreninde ABD Başkanı Obama ile el sıkışırken kendisini son derece resmi şekilde tanıttığını ifade etti.

Fidel Castro gazeteye yaptığı açıklamada, Raul Castro'nun Obama ile selamlaşırken, soyadını kullanarak, "Bay Başkan merhaba, Ben Castro" dediğini belirtti.

Obama ile Castro'nun el sıkışması, Johannesburg'daki anma töreninin en önemli olaylarından biri olmuştu. İkilinin anma töreninde el sıkışması, elli yıldan uzun bir süredir hasım olan ABD ile Küba arasında, devlet başkanları düzeyinde ilk temas ve ilk ikili fotoğrafın çekilmesine vesile olmuştu.

Obama ve Castro'nun teması, merak uyandırmış ve diplomatik ilişkilerini sonlandırmış iki ülkenin yakınlaşma ihtimaline dair spekülasyonlara yol açmıştı. İki ülke elli yıldan uzun bir süredir diplomatik ilişki kurmuyor.

Küba, ABD'nin kendisine yönelik on yıllardır sürdürdüğü ticaret ambargosunu düşmanca bir tavır olarak değerlendiriyor.

Sayfa Yükleniyor...