Pakistan televizyon kanalları, sabaha karşı öldürülen Usame bin Ladin'in öldürüldükten sonraki görüntüleri olduğu iddia edilen fotoğraf yayınlanmıştı. İnternet sitelerinde de yayınlanan ve cesedin yüzünün kısmen parçalandığı görülen fotoğrafın gerçekliği kuşku uyandırdı.

İlişkili Haberler


Cesede ait olduğu iddia edilen fotoğrafla, Bin Ladin’in yaklaşık 10 yıl önce çekilen bir başka fotoğrafı arasında bariz benzerlikler dikkat çekiyor. Bin Ladin'in ağız ve yüz ifadesi her iki fotoğrafta da aynı. Fotoğrafların açısı ve çözünürlüğü de dikkat çekeci biçimde birbirlerine benziyor. Ayrıca 10 yıl önceki fotoğraftaki beyaz sakallarla, yeni çekilen fotoğraftaki beyaz sakallar da neredeyse birbirinin aynı.

Fotoğrafın yayınlanmasında yaklaşık 4 saat sonra Pakistan televizyonları, bunun gerçek olmadığını bildirerek yayından kaldırdılar. Geo TV'nin İslamabad Temsilcisi Rana Cevad, "Bu doğru fotoğraf değil. Daha önce 2009'da internette dolaşıyordu. Bunu yayımlarken şu anda gerçek olup olmadığını teyit edemeyeceğimizi belirtmiştik, daha sonra doğruladık ve yayından kaldırdık" dedi.

Fransız AFP ajansının fotoğraf servisi müdürü Mladen Antonov, fotoğrafı özel bir yazılımla tarayarak, Bin Ladin'in eski bir fotoğrafının üzerinde oynandığını tespit ettiklerini belirterek, "Sakal fulu, montaj olduğu açıkça görünüyor" dedi.

Fotoğrafları yayınlayan bir çok ABD basın yayın organı da yetkililerce aranarak bu fotoğrafın sahte olduğuna dair ikaz edildi. Resmi olarak Bin Ladin’in cesedine ait olan görüntüler henüz yayınlanmadı.