Fransa'daki saldırının şüphelilerinden Hamid Murad: O saatlerde okuldaydım

Fransız dergisi Charlie Hebdo'ya saldırı düzenleyenlerin kimlikleri açıklandı. Şüphelilerinden birinin polise teslim olduğu duyurulurken, Hamid Murad isimli şüphelinin masum olduğunu kanıtlamak için polise gittiği belirtildi.

ntv.com.tr - AFP - Reuters - Anadolu Ajansı 08.01.2015 - 10:12

Fransa'daki saldırının şüphelilerinden Hamid Murad: O saatlerde okuldaydım

'Hz. Muhammed karikatürü krizi ilk kez 2005 yılında Danimarka'da yaşanmıştı. Karikatürler Jyllands-Posten gazetesinde yayınlanmıştı.

Avrupa, Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan saldırıyla sarsıldı.

Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayımlamasıyla gündeme gelen Charlie Hebdo isimli dergiye öğle saatlerinde yüzleri maskeli kişiler tarafından saldırı düzenledi.

Ellerinde kalaşnikoflarla dergi binasına giren saldırganlar, etrafa ateş açtı.

Saldırıda 2'si polis 12 kişi hayatını kaybetti.  4'ü ağır olmak üzere 20 kişi de yaralandı.

Saldırıda ölenlerden 4'ünün dergide çalışan karikatürist olduğu öğrenildi.

TEKBİR GETİRDİLER

Görgü tanıkları, saldırganların binadan çıkarken tekbir getirdiğini ifade etti. Saldırganların "Peygamber'in intikamı alındı" diye bağırdığı da belirtildi. 

YAYAYA ÇARPTILAR

Saldırganlar olayın hemen ardından siyah bir araçla bölgeden uzaklaştı. Saldırganların içinde olduğu otomobilin olay yerinden kaçarken bir yayaya çarptığı da öğrenildi.

"SALDIRGANLARDAN İKİSİ FRANSIZ VATANDAŞI"

Saldırganlar, bir süre sonra siyah renkli otomobili terk etti. Saldırganlar, bir otomobili gasp ederek kayıplara karıştı.

Fransız polisi, 32 ve 34 yaşlarındaki Şerif ve Said Kuaşi kardeşlerin Cezayir asıllı Fransa vatandaşı olduklarını kaydetti. Üçüncü saldırganın ise 18 yaşındaki Hamid Murad olduğu beliritliyor. Ancak Murad'ın Fransız vatandaşı olup olmadığı bilinmiyor.

Hamid Murad'ın yaşadığı Paris'in doğusundaki Riems kentinde bazı evlerde arama yapılıyor. Saldırganlardan birinin 2005'te Irak'taki radikal örgütlere militan sağlamaktan gözaltına alındığı da belirtiliyor.

Fransız haber ajansı AFP, şüphelilerden 18 yaşındaki Hamid Murad'ın polise teslim olduğunu duyurdu. Basında yer alan haberlere göre, şüpheli 23.00 sularında Charleville-Mezieres karakoluna giderek teslim oldu.

Ancak basında yer alan bilgilere göre Hamid, isminin şüpheli olarak açıklanması üzerine, masum oldupunu göstermek amacıyla teslim oldu. Saldırının olduğu saatlerde okulda olduğunu belirten ve birçok arkadaşını da tanık olarak gösterdiği belirtilen Hamid Murad'ın, daha önce birçok kez gözaltına alındığı bilgisi de yine basında yer aldı. 

ABD televizyon kanalı NBC ise, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde Fransa'da 3 saldırgandan birinin ölü, ikisinin sağ ele geçirildiğini duyurmuştu.

3 GÜNLÜK YAS

Fransa'da da bugünden itibaren üç gün yas ilan edildiği açıklandı. Ayrıca, kamu kuruluşlarında bayraklar yarıya indirilip bir dakikaık saygı duruşunda bulunulacak.

Saldırının gerçekleştiği bina, kentin işlek bir bölgesinde bulunuyor.

Saldırının gerçekleştiği bina, kentin işlek bir bölgesinde bulunuyor.
Saldırının ardından Fransız askerler, Eyfel Kulesi'nde önlem aldı.

Saldırının ardından Fransız askerler, Eyfel Kulesi'nde önlem aldı.

ÜÇ BİN POLİSLE TERÖRİST AVI

Saldırı nedeniyle güvenlik güçleri alarma geçti. Alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları ve basın kuruluşlarının ofislerinde güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkartıldı.

Kent genelinde yaklaşık 3 bin polis, saldırganları yakalamak için operasyon başlattı.

ÇATIŞMA YAŞANABİLİR

Kimlikleri tespit edilemeyen saldırganlar halen polis tarafından aranıyor. Saldırganlar ile temas sağlanması halinde çatışma çıkmasından endişe ediliyor.

DERGİ: HAKARET DEĞİL

Charlie Hebdo, Hz. Muhammed'in hayatını çizgi roman haline getirmişti.

Fransa'da satışa çıkan derginin içeriğinde Hz. Muhammed'e karşı alay ve küçük düşürme olmadığını ifade eden derginin yayıncıları, İslam dininin bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

MERKEZİ ATEŞE VERİLMİŞTİ

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Kasım 2011'de "Hz. Muhammed" karikatürleri yayımlamış, ardından başlayan protesto gösterilerinde derginin editoryal işlerinin yürütüldüğü Paris'teki merkezi ateşe verilmişti.

Dergi buna rağmen, 19 Eylül 2012'de bu kez Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürler yayımlamış ve pek çok ülkede büyük tepkilerle karşılaşmıştı.

Saldırı sırasında çalışanların bir bölümü binanın çatısına kaçtı. Fotoğrafı ise Twitter'dan paylaştılar.

Saldırı sırasında çalışanların bir bölümü binanın çatısına kaçtı. Fotoğrafı ise Twitter'dan paylaştılar.

CUMHURBAŞKANI'NDAN DERGİYE ZİYARET

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olayın ardından mizah dergisine giderek bilgi aldı.

Hollande, Fransa'nın "özgürlükler ülkesi olduğu için böyle bir saldırı yaşadığını" dile getirerek, ülke olarak büyük bir şok içinde olduklarını kaydetti.

"FRANSA KALBİNDEN VURULDU"

Fransa'da Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy de olayı "ifade özgürlüğüne açık ve net bir saldırı" olarak niteledi. Sarkozy "Fransa, kalbinden vuruldu. Sorumlular, adalete teslim edilmeli" dedi.

Fransa İslam Konseyi, olayı sert bir dille kınayarak saldırının Müslümanlara mal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...