Mahmud Abbas, oylamada "ret" oyu kullanan ülkelerden açıklama isteyecek

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BMGK'daki oylamada "ret" oyu kullanan ve "çekimser" kalan ülkelerden açıklama isteyeceği bildirildi.

Anadolu Ajansı 02.01.2015 - 19:05

Mahmud Abbas, oylamada "ret" oyu kullanan ülkelerden açıklama isteyecek

RAMALLAH - Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) oylamada "ret" oyu kullanan ve "çekimser" kalan ülkelerden açıklama isteyeceği bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Abbas, İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BMGK karar tasarısına ilişkin tutumları konusunda ABD, İngiltere ve Avustralya büyükelçilerinden izah istemek üzere Başmüzakereci Saib Ureykat'ı görevlendirdi.

BMGK'da yapılan oylamada, ABD ve Avustralya tasarıya ret oyu vermiş, İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda çekimser kalmıştı. Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya'nın evet oyu kullandığı tasarının kabulü için gerekli 9 oy sağlanamamıştı.

Sayfa Yükleniyor...