ABD Guantanamo'daki 15 tutukluyu BAE'ye gönderdi

ABD, Guantanamo üssündeki 15 tutukluyu Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gönderdi. Bu operasyonla Obama döneminde, Guantanamo'da bir defada en fazla sayıda tutuklu sevki gerçekleştirildi.

Haberler 16.08.2016 - 13:07 | Son Güncelleme : 16.08.2016 - 13:08

ABD Guantanamo'daki 15 tutukluyu BAE'ye gönderdi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, 12'si Yemen ve 3'ü Afgan olan tutuklular hakkında yapılan değerlendirmelerin ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

Pentagon, Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri'ne ABD yönetiminin Guantanamo'daki cezaevini kapatma çabalarına verdiği destek için teşekkür etti.

61 TUTUKLU KALDI

Guantanamo'dan yapılan son tutuklu transferi, bugüne kadar tek seferde en çok tutuklunun gönderildiği sevkiyat oldu. Guantanamo'da bu son transferin ardından 61 tutuklu kaldı.

Barack Obama yönetimi, 11 Eylül'den sonra George W. Bush döneminde kurulan ve tutuklanan kişilerin getirildiği Guantanamo'daki cezaevini kapatmak istemiş ancak Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Kongresi'nin muhalefetiyle karşılaşmıştı.

Beyaz Saray yetkilileri, Obama'nın görev süresinin bitimine aylar kala yaz mevsiminde transferleri yoğunlaştıracaklarını söylemişti.

BUSH DÖNEMİNDE KURULMUŞTU

Küba'nın Guantanamo Körfezi'ndeki Amerikan donanma üssünde yer alan hapishane, 11 Eylül 2001'deki terör saldırıları ve ABD'nin Afganistan'ı işgalinin ardından kurulmuştu.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından ilan edilen "terörle küresel savaş" kapsamında yakalanan ilk terör zanlıları 11 Ocak 2002'de üsse getirilmişti.

Obama, 2008'deki başkanlık yarışında Guantanamo'nun kapatılacağı sözünü vermişti ancak Cumhuriyetçi kanattan gelen itirazlar nedeniyle bunu henüz başaramadı.

Sayfa Yükleniyor...