NTV

Obama: Afganistan'dan çekilme yok

Dünya

ABD Başkanı Obama, Afganistan'daki asker sayısını azaltmayacaklarını ve El Kaide'nin üstündeki baskıyı sürdüreceklerini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, gözden geçirdiği Afganistan stratejisinin, bu ülkeden çekilmelerine ya da asker sayılarını azaltmalarına yönelik olmadığını söyledi. Ancak Obama, Afganistan'daki asker sayılarını artıracağını da söylemedi.

Demokrat ve Cumhuriyetçi 30 kadar senatörü Beyaz Saray'da ağırlayan Obama, yeni Afganistan stratejisine yönelik olarak alacağı kararın, herkesi tatmin etmeyeceğini belirtti.

Barack Obama'yla görüşenlerden Demokrat senatör Harry Reid, iki partiden kongre üyelerinin de başkana, alacağı kararı destekleyeceklerini söylediğini belirtti.

Ancak Cumhuriyetçi senatör Mitch McConnell, desteklerinin, başkanın generallerinin tavsiyesine uymasına bağlı olduğunun altını çizdi.

ABD'Lİ KOMUTAN 40 BİN ASKER İSTEMİŞTİ
Afganistan'daki NATO güçlerinin Amerikalı komutanı General Stanley McChrystal, bu ülkeye 40 bin Amerikan askeri daha gönderilmesini istemişti. Stanley McChrystal, belirsizliğin Amerika'nın düşmanlarını cesaretlendirdiğini söylemişti.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Robert Gates ise Afganistan politikalarıyla ilgili olarak kendilerine tavsiyede bulunanların, içtenlikle dile getirdikleri görüşlerini kamuoyundan gizlemelerinin zorunlu olduğunu belirtmişti.

Gates'in sözleri ülkesinde, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı General Stanley Mcrystal'a yönelik sert bir eleştiri olarak yorumlanmıştı.

Afganistan'da mevcut koşullarda 2009 yılı sonunda 68 bin Amerikan askeri olacak.

EL KAİDE'YE BASKIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ
Öte yandan Obama Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nde yaptığı bir başka açıklamada ise, ülkesinin El Kaide'ye yönelik ''amansız baskısını'' sürdüreceğini ve aşırılık yanlısı şebekelerin denizaşırı ülkelerde barınmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Barack Obama, ''Şunu biliyoruz ki, El Kaide ve onun aşırılık yanlısı ortakları dünyanın farklı köşelerinden bizi tehdit etmekte. İşte bu yüzden, El Kaide'ye karşı, daha fazla istihbarat paylaşımında bulunarak, ortaklarımızın kapasitesini güçlendirerek, teröristlerin finansmanına engel olarak ve örgütün lider kadrosuna ağır kayıplar verdirerek, amansız ve hedefe odaklanmış bir baskı uyguluyoruz'' diye konuştu.

ABD'nin El Kaide ve diğer aşırılık yanlısı şebekeleri yenilgiye uğratmaya yönelik terörle mücadele çabalarının ilerleme kaydettiğini belirten Obama, El Kaide'yi, ''nerede kök salarlarsa salsınlar'' hedef alacaklarını ve bu yolda asla pes etmeyeceklerini vurguladı.

Obama, ''ABD ve müttefiklerini tehdit eden her kim olursa olsun, onların güvenli barınma olanağı bulmalarına izin vermemek için kapasitemizi ve işbirliğimizi güçlendiriyoruz'' dedi.