'Obama Amerika'yı bölüyor'

ABD başkanlık seçimi öncesinde Cumhuriyetçilerin adayı Mitt Romney, Obama’yı kampanyasını 'öfke ve bölücülük' temelinde yürütmekle suçladı.

Haberler 27.08.2012 - 09:25

'Obama Amerika'yı bölüyor'

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney, rakibi ABD Başkanı Barack Obama’yı seçim kampanyasını 'öfke ve bölücülük' temelinde yürütmekle suçladı.

Romney, Amerikan televizyon kanalı Fox News’a Pazar günü verdiği mülâkatta, Obama’nın seçim kampanyasın ‘öfke ve bölücülük kampanyası’ olduğunu söyledi.

Romney, sözlerine şöyle devam etti:

“Amerikalıların bu tip bir bölücülüğü fark ettiklerini düşünüyorum. Bence bizim kampanyamızdan çok daha fazla para harcamasına rağmen kampanyasının beklenen etkiyi yaratmamasının sebebi de bu.”

Romney, Demokratların kendisini, “meşru tecavüz durumunda kadın vücudunun hamile kalmaya karşı savunma mekanizmasını devreye soktuğu” açıklamasıyla tepki çeken Cumhuriyetçi Todd Akin ile ilişkilendirmek istediğini söyledi.

Romney, açıklama için “saldırgan ve yanlış” ifadelerini kullanırken Akin’in de Senato adaylığından çekilmesi gerektiğini savundu.

Cumhuriyetçi aday, açıklamaların partiye zarara verdiğini ve kadınları rencide ettiğini dile getirdi.

Cumhuriyetçiler Romney’i hafta içinde, Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için resmi adayları ilan edecek.

Sayfa Yükleniyor...