Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, geçtiğimiz pazar gününden bu yana Washington'da temaslarda bulunuyor.

Heyet, Obama'nın bir kez daha seçilmesiyle girilen yeni dönemde çizginin ne olacağını anlamak için hükümet görevlileri, kongre üyeleri, sivil toplum ve kanaat önderleriyle bir araya geldi ve Boyner, TÜSİAD'ın Washington Temsilciliği'nde sonuçları aktardı.

Dikkat çeken saptamalardan biri, Obama gündeminin, Arap baharının ardından Türkiye'nin de bir parçasını oluşturduğu Suriye krizinin yaşandığı Ortadoğu öncelik olsa da gündemin Asya'ya yönelim olduğuydu.

ABD başkanlık seçimlerinden sonra Türk-Amerikan ilişkilerinin yönüne dair izlenimler almanın kendileri için önemli olduğunu dile getiren Boyner, ''ABD'nin önceliğinin ekonomik konularda olduğu görünüyor, örneğin mali uçurum ABD'nin gündeminde. Asya'ya yönelim de Obama'nın gündeminde.

"NE KADAR GERÇEKÇİ"
Ama şunun altını çizmeye çalıştık: Özellikle Arap Baharı'ndan sonra bizim bölgemizde yaşanan sorunlar karşısında, ABD'nin çok da kolay Ortadoğu'yu tamamen bir kenara iterek tüm dış politika gayretlerini Asya'ya yöneltmesi ne kadar gerçekçi olabilecek bilmiyorum ama şunu da gördük, bölgedeki ortam Amerika için hala öncelik konusu.

Türkiye'nin de stratejik ortaktan model ortak konumuna çıkması Türkiye'nin önemini burada ortaya koyuyor. Bu dönemde tüm bu gelişmeler ışığında, Türkiye'ye rağmen bir şeylerin olamayacağını ABD biliyor. Türkiye'nin ABD'nin limitlerini görmesi önemli ama ABD de Türkiye'nin önceliklerini dinlemek ve değerlendirmek zorunda'' dedi.

SURİYE VE İSRAİL
Boyner, Suriye hakkında bir soru üzerine, ''ABD'de, Suriye'ye doğrudan müdahale gündemde varmış gibi hissetmedik ama çözüm konusunda Türkiye ile birlikte çalışmak istedikleri çok ortada'' derken, bir soru üzerine de, Türkiye-İsrail ilişkilerinin Kongre temaslarında gündeme pek gelmediğini belirtti.

Boyner, ''Sadece olumlama adına, Türkiye ile İsrail ilişkileri normalleşirse, bu Türkiye'nin bölgedeki konumu ve bölgedeki karar vericilerden biri olarak öne çıkması açısından Türkiye'nin işini kolaylaştıracağı konusunda bir temenni şeklinde gündeme geldi. Direkt olarak İsrail ile arayı düzeltin gibi bir yaklaşımla karşılaşmadık. Sanırım burada Türkiye'nin hassasiyetleri göz önüne alınıyor. Genelde hem Kongre hem yönetimden duyduğumuz, aradaki ilişkilerin normalleşmesinin en fazla Türkiye'nin işine yarayacağı şeklinde bir telkin'' şeklinde konuştu.