NTV

Obama 'ateş'le oynadı

Dünya

Barack Obama, şu ana kadar hiçbir Amerikan Başkanı'nın gücünün yetmediği silah kullanımını kontrol altına alacak düzenlemeyi açıkladı. Silah lobisinin Obama'ya karşı büyük bir kampanya başlatması bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama 26 kişinin öldürüldüğü okul baskınından 1 ay sonra bireysel silahlanmaya karşı savaş açtı.

Kongre'nin onayına gerek olmayan 23 başkanlık emrini onaylayan Obama, silahlanma üzerindeki kontrolü artıracak yasanın içeriğini düzenlenen basın toplantısında anlattı.

Newton'daki saldırıdan şu ana kadar, bir ay içinde ABD'de 900 kişinin silahlı şiddet nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çeken Obama, bu nedenle şimdi harekete geçme zamanı olduğunu ve bu konuda kendi üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Önümüzdeki hafta kongreye sunulması beklenen teklifte silah alımında kişilerin geçmiş araştırmalarına yönelik mevcut sistemde iyileştirilmeler yapılması, silah şiddetine yönelik federal araştırmaların yapılmasının sağlanması ve bu konudaki engellerin kaldırılması, askeri saldırı silahlarının ve yüksek kapasiteli şarjörlerin yasaklanması gibi maddeler yer alıyor.

Söz konusu planın, 500 milyon dolarlık, 20 yıla aşkın süredir silah kontrolü konusunda yapılan en kapsamlı plan olduğu belirtiliyor.

HİÇBİR BAŞKANIN GÜCÜ YETMEDİ
ABD Anayasası İkinci Düzenleme (Second Amendment) çerçevesinde silahlanma hakkı tanıyor. 220 yıllık yasada yapılması teklif edilen her türlü değişikliğe silah lobisi karşı çıkıyor.

Dünyanın en liberal silah yasasına sahip ABD'de şimdiye kadar hiç bir başkanın bu yasada değişiklik yapmaya gücünün yetmediği biliniyor.

OBAMA KARŞITI KAMPANYA
Ülke genelinde 4 milyon üyesi olan ve lobi şirketlerine her yıl milyonlarca dolar akıtan Ulusal Tüfek Derneği’nin ise Obama’ya karşı büyük bir kampanya başlatması bekleniliyor.