Obama: Bu felaket 11 Eylül'e benziyor

ABD Başkanı Barack Obama, Meksika KÖrfezi'ndeki çevre felaketini 11 Eylül saldırılarına benzetti.

Haberler 15.06.2010 - 09:51

Obama: Bu felaket 11 Eylül'e benziyor

ABD Başkanı Barack Obama, Obama, British Petrol'ün (BP) anlaşmalı olduğu petrol platformunun 20 Nisan'da infilak etmesinden sonra 1500 metre deniz dibinde petrol akmaya başlamasıyla meydana gelen büyük çaplı çevre kirliliği ve bu konudaki çalışmaları yerinde görmek amacıyla gittiği Alabama eyaletinde yaptığı açıklamada, ''Hükümetimizin tüm kaynakları bu felaketle mücadele için harekete geçirildi. Bazıları sabırsızlanacak, hatta kızacak da. Ancak söz veriyorum, herşey normale dönecek'' dedi.

Olaydan sorumlu görülen BP şirketi üst düzey yetkilileriyle Çarşamba günü görüşeceğini belirten Obama, Körfez'deki petrol sızıntısından kaynaklanan zararın karşılanması amaçlı hazırlık görüşmelerine başladıklarını, Çarşamba gününe kadar bununla ilgili sistemin belirlenmesinde gelişme elde edileceğini ümit ettiğini söyledi.

Petrol sızıntısının yol açtığı çevre felaketi nedeniyle insanların zararlarının tazmin edilmesi konusunda BP yönetimine baskı yapacağını ifade eden Obama, bu konuda bir şey söylemek için erken olduğunu, ancak olumlu sonuç alınacağına inandığını kaydetti.

11 EYLÜL SALDIRILARINA BENZETTİ
Obama, tıpkı 11 Eylül saldırılarının Amerikan dış siyasetini belirlediği gibi bu çevre felaketinin de ABD'yi çevre ve enerji siyaseti hakkında yeniden düşünmeye iteceğini söyledi.

Obama, kıyıları etkileyen çevre felaketinin artık yeni enerji kaynaklarına doğru geçiş yapmanın zamanının geldiğini gösterdiğini de ifade etti.

34 MİLYARLIK TAZMİNAT
Guardian ise, BP'nin toplam 34 milyar dolarlık bir maliyetle karşı karşıya kalabileceğini yazıyor.

Gazete, Amerikalı senatörlerin şirketten, çevre felaketinde zarar görenlere yapılacak tazminat ödemeleri için 20 milyar dolar talep ettiğini belirtiyor.

Guardian bu miktarın, temizlik giderleri ve tazminat faturasının 5 milyar dolar düzeyinde olacağını öngören BP'nin tahminlerinin çok üzerinde olduğunu vurguluyor.

Gazete, Amerikalı senatörlerin talebi nedeniyle şirket hisselerinin yüzde 9 değer kaybettiğini ve BP'nin piyasa değerinin sızıntı öncesine kıyasla yarı yarıya düştüğünü kaydediyor.

'MALİYET BÜYÜYEBİLİR'
Guardian ayrıca, BP'nin Amerikan çevre koruma yasası uyarınca, sızıntının Ağustos'a kadar durdurulması kaydıyla, 14 milyar dolar ceza ödeyebileceğini ve cezanın sızan petrol miktarıyla doğru orantılı olarak artabileceğini kaydediyor.

Financial Times, Amerikan Başkanı Barack Obama'nın bu akşam yapacağı ulusa sesleniş konuşmasında felaketi, karbon ticareti uygulaması konusunda destek toplamak için kullanabileceğini yazıyor.

OBAMA'NIN HEDEFİ
BP dışındaki büyük petrol şirketlerinin konuşmanın sadece felaketin yarattığı sıkıntılarla ilgili olmasını umduğunu belirten Financial Times'a göre, Obama'nın ilk kez Oval Ofis'ten canlı bir konuşma yapacak olması aklında daha büyük bir hedef olduğunu gösteriyor.

Gazeteye göre bu hedef, ülkedeki karbon salımına vergi getiren ve karbon ticaretini öngören bir tür sistem yaratmak için kamuoyu desteği bulmak.

Sayfa Yükleniyor...