ABD Başkanı Barack Obama, ABC TV'de yayınlanan "Good Morning America" programına konuk oldu.

ABD Başkanı Obama, 11 Eylül’de Kur’an-ı Kerim yakmak isteyen rahip Terry Jones’u uyardı.

Obama, Kur'an-ı Kerim yakma eylemi sayesinde El Kaide'nin daha çok taraftar toplayabileceğini belirterek, ''El Kaide bu sayede, Amerikan ve Avrupa kentlerinde kendilerini havaya uçurmaya arzulu daha çok kişiyi saflarına dahil edebilecek'' dedi.

ABD Başkanı, bu rahibe ''iyilik meleklerini dinlemesi'' tavsiyesinde bulunarak, ''bu yıkıcı planını gözden geçirmesi'' çağrısı yaptı.

Obama, bunun sonucunda, Pakistan ve Afganistan gibi yerlerde ciddi şiddet olaylarıyla karşılaşılabileceğini belirtti.

Barack Obama, ''Oldukça güncel bir sorun olarak şunu da anlamasını isterim ki yapacağını söylediği bu marifetiyle üniforma altındaki genç erkek ve kadınlarımızı da tehlikeye sokmakta'' diye konuştu.

'DEĞERLERİMİZE AYKIRI'
Obama, Kur'an-ı Kerim yakma teşebbüsünün Amerikan değerlerine aykırı olduğunu da vurguladı.

Rahibe seslenen Obama, ''Eğer bizi dinliyorsa, yapmayı düşündüğü şeyin, Amerikalılar olarak bizlerin değerlerine aykırı olduğunu anlamasını umuyorum'' dedi.

RAHİP KARARLI
Rahip Terry Jones, gerek İslam dünyasından, gerekse Amerikan yönetiminden gelen baskılara rağmen planını gerçekleştirmekte kararlı olduğunu söylüyor.

Kilisenin kuran yakmasının karikatür krizi gibi Batı ile İslam ülkeleri arasında yeni bir krize neden olmasından kaygı duyuluyor.