ABD Başkanı Barack Obama, iki haftalık tatilinde, siyasetin yorgunluğunu, arkadaşlarıyla golf oynayarak, ailesiyle kumsala giderek ve yakın çevresiyle bir araya gelerek atmaya çalışıyor.

P5 1 ülkelerinin İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda anlaşmaya varması sırasında ve sonrasında bu anlaşmayı Kongre ve Amerikan halkına benimsetme noktasında yoğun çaba harcayan Obama, Kongre'nin kapanmasıyla birlikte ailesiyle geçen hafta cuma günü iki haftalık tatile çıkmıştı.

Tatilini, Massachusetts Martha's Vineyard'da sakin bir ortamda geçirmeyi tercih eden Obama, komedyen Larry David, gazeteci Cyrus Walker, iş adamı Robert Worf gibi ünlülerle golf oynarken, eşi ve çocukları sahile gitmeyi tercih ediyor.

Obama'nın tatildeki okuma listesinde ise James Salter (All That Is), Anthony Doerr (All The Light We Cannot See), Elizabeth Kolbert (The Sixth Extinction), Jhumpa Lahiri (The Lowland), Ta-Nehisi Coates (Between The World and Me) ve Ron Chernow (Washington: A Life) bulunuyor.

Obama ailesine, köpekleri "Bo" ve "Sunny" de eşlik ediyor.

Obama'yı dönüşte, yine İran ile varılan anlaşma hakkında Kongre'yi ikna etmekten, Suriye ve Irak'ta DAEŞ'le mücadeleye, Küba ile normalleşme sürecini hızlandırmaktan, görevinin son yılında listesinde kalan maddeleri hayata geçirme çalışmalarına kadar yoğun bir gündem bekliyor.