Obama, Guantanamo'yu kapatmakta kararlı

ABD Başkanı Barack Obama, Guantanamo'yu kapatma kararından vazgeçmeyeceğini söyledi.

ntv.com.tr 21.01.2015 - 06:45

Obama, Guantanamo'yu kapatmakta kararlı

ABD Başkanı Barack Obama, geleneksel ulusa sesleniş konuşmasını yaptı.

Obama, başta ekonomi olmak üzere iç siyaset ve terörle mücadeleyle ilgili mesajlar verdiği konuşmasında, Guantanamo'ya da değindi.

"Dünyanın kınadığı ve teröristlerin eleman toplamak için kullandığı bir cezaevini (Guantanamo'yu) açık tutmanın hiçbir mantığı yok" diyen ABD Başkanı, "Şimdi bu işi bitirmenin zamanı, burayı kapatma kararlılığımdan vazgeçmeyeceğim" şeklinde konuştu.

ABD'de kasım ayında yapılan ara seçimler sonrası cumhuriyetçiler kongre'de çoğunluğu sağlanmıştı

'Birliğin Durumu' konuşmasında, Müslümanların incitici şekilde tek tipleştirilmesini reddetmeye devam ettiklerini söyleyen Obama, kongrenin şu anda İran'a karşı yeni yaptırımlar geçirmesinin mantıklı olmadığını ve bu yönde bir tasarıyı veto edeceğini vurguladı.

IŞİD'le mücadelenin süreceğini ve bu yüzden kongreden IŞİD'le mücadele için yetki veren yasa tasarısını onaylamasını isteyen Obama, obama konuşmasının büyük bölümünü ekonomiye ayırdı.

Orta sınıf ekonomisini yeniden şekillendirmesi gerektiğini söyleyen Obama, iyimser bir tablo çizdi ve yönetiminin ekonomi politikalarının başarılı olduğunu vurguladı.

Obama, yönetiminin sağlık sigortası, mali denetim ve göç gibi konulardaki başarılarını tehdit edecek her tür yasa tasarısını ise veto edeceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...