NTV

Obama Hamas'ı suçladı

Dünya

ABD Başkanı Obama, "İsrail'in Gazze'de savunma hakkını kullandığı" sözlerini yineledi ve ateşkes için kaçırıldığı iddia edilen İsrail askerinin serbest bırakılması gerektiğine işaret etti.

ABD Başkanı Barack Obama, kaçırıldığı iddia edilen İsrail askeri için Hamas'ı kınadıklarını söyledi.

Obama, Gazze'de ilan edilen ateşkesin bozulmasının ardından Beyaz Saray'da bir açıklama yaptı.

Daha öncekilere benzer nitelikte olan açıklamasında Obama, Hamas saldırılarına karşı İsrail'in savunma hakkını kullandığını söyledi.

Obama, "Bir ateşkesin ilan edilmesinden dakikalar sonra iki İsrailli askerin ölümü ve bir üçüncüsünün kaçırılmasından sorumlu Hamas ve Filistinli grupları kesin biçimde kınadık, BM de kınadı. Dinlediklerinden emin olmak istiyorum. Eğer bu durumu (Gazze'deki krizi) çözüme kavuşturma çabasında ciddiyseler, o asker mümkün olan en erken zamanda koşulsuz olarak serbest bırakılmalı" dedi.

Yeniden bir ateşkesin zaman alacağına dikkati çeken Obama, "Eğer İsrailliler ve uluslararası toplum Hamas'ın bir ateşkes taahhüdüne bağlı kalabileceğine dair güven duyamazsa yeniden bir ateşkesi oluşturmanın çok zor olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Bu doğrultuda çaba göstermeye devam edeceklerini kaydeden ABD Başkanı, İsrail'in Gazze'deki masum sivillerin korunması için de daha fazlasını yapmaları gerektiğini belirtti.

Obama, İsrail'in, tünel ağlarını Gazze'deki büyük nüfus merkezlerine girmeden de yok edebileceğini kaydederek, "Bence İsrailliler, bu tünel ağlarının yokedilmesi gerektiği noktasında tamamiyle haklılar. (Ama) Bunu, kan dökmeyi azaltarak da yapabilmenin yolu var" dedi.

Hamas, İsrail ordusunun, 'çatışmalar sırasında bir askerinin kaçırıldığı' iddiasını reddediyor.

BAN'DAN HAMAS'A KINAMA
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ateşkesin ihlal edilmesine ilişkin Hamas'ı suçladı. Olayı "en güçlü şekilde kınadıklarını" söyleyen Ban, yaşanan gelişmeler karşısında ''şoke olduğunu ve derin hayal kırıklığına uğradığını'' aktardı.

Bölgede tam olarak neler yaşadığını bağımsız olarak doğrulayacak imkan bulunmadığına değinen Ban, son raporlara göre ateşkesin başlamasından sonra iki İsrail askerinin öldürüldüğünü, birinin kaçırıldığını, bu durumun ateşkesi açıkca ihlal ettiğini ileri sürdü. Ban, ayrıca Gazze'de bu sabah alıkonduğu iddia edilen İsrail askerinin ''acilen ve koşulsuz'' serbest bırakılmasını talep etti.

İsrail'in bu sabah yeniden başlattığı saldırılarda 70 Filistinlinin ölmesinden ''derin endişe'' duyduğunu da belirten Ban, özellikle zor durumda olan Gazzelilerin yaralıların tedavi edilmesi, cenazelerinin defnedilmesi, hayati önemdeki altyapının tamiri için ateşkesin önemli olduğunu vurguladı.

Ban, bu süreçte tarafları itidale ve 72 saatlik ateşkes anlaşmasına geri dönmeye davet ederek, taraflar üzerinde etkisi olan tüm ülkeleri de bu etkilerini kullanmaya çağırdı.