Haaretz gazetesi, bölgedeki Amerikan diplomatik kaynaklarına dayanarak, Obama'nın, Haziran ayında, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin resmi konuğu olarak bu ülkeyi ziyaret için çıkacağı gezi sırasında İsrail ve Filistin Yönetimi'ne de kısa ziyarette bulunacağını bildirdi.

Obama'nın, Mayıs ayında Washington'a giderek ABD'ye başbakan olarak ilk ziyaretini yapacak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun gezisinin birkaç hafta sonrasında Kudüs'e gelme kararının, İsrail-Filistin uzlaşmazlığında iki devletli çözümü sağlamada aktif rolünü vurgulama anlamına geldiği belirtiliyor.

Obama'dan önce, Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell bölgeye bir ziyaret daha yapacak.

Amerikalı bir yetkili, Haaretz'e, Bush yönetiminin aksine Obama'nın Filistin birlik hükümetine Hamas'ın dahil olmasına karşı olmadığını ifade etti.

Yine de ABD'nin, Dörtler Grubunun Hamas'la karşılıklı diplomatik temaslar için koyduğu önkoşullarda ısrarlı olduğu belirtiliyor. Bunlar, Hamas'ın şiddeti durdurması, İsrail'i tanıması ve İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasında imzalanan önceki anlaşmaları da kabul etmesi.

Bu arada Amerikalıların, bir süre önce ulusal birlik görüşmelerinin önünü açmak için istifasını veren ve yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdüren Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad'dan, bundan sonraki Filistin hükümetinin de başında olup, Filistin Yönetiminin mali durumunun sorumluluğunu üstlenmesini istedikleri de bildirildi.

Filistinli bir kaynak, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Hamas katılmaksızın, muhtemelen Feyyad'dan yeni hükümeti kurmasını isteyeceğini söyledi. Hamas ve El Fetih, Mısır'ın arabuluculuğunda yeniden başlatmak üzere sözleştikleri ulusal birlik görüşmeleri için bir hafta önce bir araya gelmiş, ancak bu görüşmelere yeniden ara verilmişti.

Obama'nın İsrail'e gelmesinin beklendiği Haziran ayında, Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile İran'ın nükleer programını da ele alması öngörülüyor.

Geçen yıl Haziran ayında başkan adayı olarak İsrail'i ziyaret eden Obama, nükleer bir İran'ın sadece Ortadoğu'da değil, tüm dünyada "oyunun kuralları"nı değiştireceğini belirtmiş, seçildiği takdirde İran'ın nükleer silah gücüne sahip olmasını önlemek için çalışacağını ifade etmişti.

OBAMA'NIN İSRAİL'E MESAJI: 'ÖNCE FİLİSTİN'
Öte yandan Haaretz gazetesinde, "Aluf Benn" imzalı haber yorumda, Obama'nın Türkiye'de TBMM'de yaptığı konuşmanın, ABD'nin "Önce Filistin" dediğini açık şekilde vurguladığı belirtildi.

Haber yorumda, Obama'nın konuşmasında Netanyahu'ya, "iki devletli çözümü kaldırmaya uğraşarak ve yerine İsrail'in yanı başında bir Filistin devleti kurulmasını dışlayacak yeni bir vizyon oluşturmaya çalışarak benim vaktimi boşa harcamayın" mesajını ilettiği kaydedildi.

Yorumda, "Obama, Bush'un oluşturduğu formüle kesinlikle bağlı olduğunu açık dille vurguladı" denildi. Aluf Benn'e göre Obama ayrıca hükümete, "İsrail'deki hükümet değişikliğinin, Annapolis Deklarasyonu ve Yol Haritası ile ilgili Bush dönemi yükümlülüklerini yerine getirmeme serbestisini vermeyeceği" mesajını da iletti.