'Obama her gün dua eden Hıristiyan'dır'

Obama'nın Müslüman olduğuna dair iddiaların yeniden gündeme gelmesi üzerine Beyaz Saray "Obama Hıristiyan'dır, her gün dua eder" açıklaması yapmak zorunda kaldı.

Haberler 20.08.2010 - 12:29

'Obama her gün dua eden Hıristiyan'dır'

ABD'de Başkan Barack Obama'nın Müslüman olup olmadığıyla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Tartışmaları başlatan ise son yapılan bir kamuoyonun her beş Amerikalı'dan birinin Obama'nın Müslüman olduğunu düşündüğünü ortaya koyması.

Beyaz Saray konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı. Beyaz Saray sözcüsü Bill Burton, Obama'nın her gün dua eden bir Hıristiyan olduğunu söyledi.

Obama'nın Müslüman olup olmadığı sorusu ABD'de 2 yıl önceki seçim kampanyası sırasında da gündeme gelmişti.

Obama defalarca Hıristiyan olduğunu söylemesine ve düzenli kiliseye gitmesine karşın, onun Müslüman olduğuna inanların sayısı artıyor.

Son yapılan bir araştırmaya göre her beş Amerikalıdan birinin Obama'nın Müslüman olduğunu düşünüyor.

Bu sorunun yanıtının hala tartışılması ise Obama'nın en son 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler'in yanına cami inşaa edilmesine destek vermesi sebebiyle oldu. Obama'nın bu desteği Muhafazakarların ve kendi partisinin üyelerinin de tepkisini çekmişti.

Kenyalı Müslüman bir babanın ve Amerikalı Hıristiyan bir annenin oğlu olan Obama'nın çocukluğunun bir bölümü dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip olan Endonezya'da geçmişti.

Sayfa Yükleniyor...