Obama için 'sahte suikast tezgahı' mesajı

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin Tennessee eyaleti meclis üyesi Kelly Keisling, Obama'nın kendisine yönelik 'sahte suikast girişimi tezgahladığı' söylentisini binlerce seçmene elektronik postayla yoluyla iletti.

01.08.2012 - 14:36

Obama için 'sahte suikast tezgahı' mesajı

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin Tennessee eyaleti meclis üyesi Kelly Keisling, Başkan Barack Obama'nın 2012 seçimlerini engellemek için kendisine yönelik 'sahte suikast girişimi tezgahladığı' söylentisini binlerce seçmene elektronik postayla yoluyla iletti. Söylenti bir süredir muhafazakar çevrelerde dolaşıyordu.

Keisling, resmi hesabından seçmenlere gönderdiği elektronik posta, Obama'nın ve İç Güvenlik Bakanlığı'nın, sıkıyönetim yasasının uygulanması ve seçimlerin ertelenmesiyle sonuçlanabilecek bir dizi eylem planladığı söylentisini içeriyor.

Komplo teorisinin başlangıç noktasının ise, Doug Hammon'un yazdığı ve CanadaFreePress.com adresli internet sitesinde yayımlanan makale olduğu; Hammon'un teorisinin, İç Güvenlik Bakanlığı'nda görevli bir muhbirle yaptığı konuşmalar üzerine doğduğu bildirildi.

Meclis üyesi Keisling'in seçmenlere gönderdiği elektronik postanın, Floridalı muhafazakar blogcu Joe Angione'nin bu konuda internette yaygın biçimde dolaşan yazısının 'iletilmiş' hali olduğu sanılırken, Angione ise yazının girişinde söylentinin ne doğrulandığını ne de yalanladığını, insanların söylentinin gerçeklemesini önlemek için çalışması gerektiğini belirtiyor.

Angione'nin kaleme aldığı yazı, bu hafta Florida Anayasa Parti'nin internet sitesinde de yayımlandı. Parti başkanı Mark Pilling; yazdığı notta, bu yıl benzer bir kargaşanın meydana geleceğine inandığını söyledi.

Meclis üyesi Keisling'in asistanı Frankie Anderson, elektronik postanın, 'Keisling'in talebi' üzerine olarak resmi hesabından, 'Holt Whitt' adıyla gönderildiğini doğruladı.

Anderson, Keisling'in elektronik postayı yollamak istemesinin nedeni konusunda açıklama yapmadığını belirtirken, meclis üyesinin Byrdstown'daki sigorta bürosuna bırakılan mesajlara ve evine gönderilen çağrılara cevap vermediği kaydedildi.

İlk kez 2010 yılında meclis üyesi seçilen, sigorta şirketi sahibi Keisling'in gönderdiği elektronik postanın; Clay, Jackson, Pickett ve Scott ilçeleriyle Anderson'un bir bölümü kapsayan 38. bölgede yaşayan seçmenlere gittiği ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...