Obama ile Abbas ilk kez buluştu

ABD Başkanı ile Filistin lideri Washington'da ilk kez biraraya geldi. Toplantı sonrası Obama iki devletli çözüm ve İsrail yerleşim birimlerinin durdurulması düşüncelerini tekrarladı.

Anadolu Ajansı 29.05.2009 - 02:54

Obama ile Abbas ilk kez buluştu

ABD Başkanı Barack Obama, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Beyaz Saray'da biraraya geldi.

İlk kez görüşen iki lider, Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından çıkışta kendilerini bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Obama, İsrailliler ile Filistinliler arasında barış yolunda ilerlemeler kaydedilebileceğine inandığını belirtirken, Abbas ise bu tür ilerlemelerin aciliyetine dikkati çekti ve ''süreçte zaman ana faktör'' ifadesini kullandı.

İsrail'den verdiği taahhütleri yerine getirmesini ve Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesini durdurmasını bir kez daha isteyen Obama, bir Filistin devletinin kurulmasından yana olduğunu bildirdi.

Obama, ''İki devletli çözüme inanıyorum. Tarafların, İsrail-Filistin anlaşmazlığına çözüm öneren uluslararası plan olan yol haritasında yerine getirmesi gereken yükümlülükleri var, buna yerleşim birimi inşasının durdurulması da dahil'' diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile geçen hafta görüştüğünü de hatırlatan Obama, ''Yerleşim birimlerinin durdurulması konusunda kendisiyle çok açık konuşmuştum'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...