Obama ilk kez Afganistan'da

Afganistan'a sürpriz ziyarette bulunan ABD Başkanı, Afgan yetkililerle görüştü, Amerikan askerlerini ziyaret etti.

28.03.2010 - 19:51

Obama ilk kez Afganistan'da

ABD Başkanı Barack Obama, Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından Afganistan'a ilk ziyaretini gerçekleştirdi. 6 saat süren sürpriz ziyaretten Afganistan Devlet Başkanı Hamd Karzai'nin bile son anda haberi oldu.

Sürpriz bir şekilde Bagram Üssü'nden helikopterle Kabil'e giden ve 6 saat burada kalan Obama, Devlet Başkanlığı Sarayında Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştü. Görüşmenin ardından iki lider gazetecilerin karşısına çıktı.

Obama, hukukun egemenliği, yolsuzlukla mücadele ve iyi yönetim alanlarında gelişmenin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Karzai'ye ülkedeki gelişmeyi cesaret verici bulduğunu söyleyen Obama, Afganistan'ın, ''militanlara yönelik askeri mücadelede gelişme kaydettiğini'' ifade eti ve ülkedeki hizmetlerde de gelişme olduğunu belirtti.

Karzai de, ABD'nin desteği için Obama'ya teşekkür etti ve kendi kendisini idare edebilen güçlü bir Afganistan için iki ülkenin ortaklığının devam etmesini umduğunu söyledi.

Obama Afganistan'daki çok uluslu güçlerin komutanı Amerikalı General Stanley McChrystal ve Büyükelçi Karl Eikenberry ile de biraraya geldi. Obama, ülkede görev yapan Amerikan askerlerini de ziyaret etti.

6 saat süren ziyaretin sonunda Obama, Kabil'den ayrıldı.

ABD Başkanı, geçen yıl Afganistan'a ilave 30 bin asker gönderilmesi ve 2011 yılında Afganistan'dan çekilmeye başlanması kararı almıştı. Amerikan ve Afgan askerleri geçen ay Helmand vilayetinde ''Müşterek'' adlı geniş çaplı bir ortak operasyon başlatmıştı.

ZİYARET GİZLİ TUTULDU
Obama'nın uzun süredir yapmayı planladığı Afganistan ziyareti, güvenlik gerekçeleriyle gizli tutuldu.

ABD'den yerel saatle 22.00'de kalkan Air Force One uçağıyla Bagram Hava Üssüne inen Obama, ABD'nin Afganistan Büyükelçisi Karl Eikenberry tarafından karşılandı. Helikopterle başkent Kabil'e giden Obama, Devlet Başkanlığı Sarayında Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından karşılandı ve şeref kıtasını denetledi.

Başkan olarak ilk kez Afganistan'a gelen Obama, geçen yıl da Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunmuştu.

Ziyaret, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in yeni tehditlerini içeren ses kaydının ortaya çıkmasından iki gün sonra yapılıyor.


Afganistan'ın çeşitli kentlerinde son yaşanan şiddet olaylarında 12 kişi öldü.

Afganistan İçişleri Bakanlığının açıklamasında, Herat kentinin batısında mayın patlaması sonucu, 5 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi. Helmand vilayetinde ise yola yerleştirilen bombaların infilak etmesi sonucu 3'ü sivil 6 kişinin öldüğü açıklandı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Helmand vilayetinin Sangin bölgesinde bir İngiliz askerinin patlamada öldüğünü bildirdi.

NATO'dan yapılan açıklamada da Kapisa bölgesinde, Afgan ve NATO güçlerinin birçok Taliban militanını öldürdüğü belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...