Obama: İstihbarat vardı ama...

ABD'de bir uçağa düzenlenen saldırı girişimi ile ilgili olarak konuşan Başkan Obama, ellerinde istihbarat bilgileri olduğunu ancak sistematik hatalardan ötürü harekete geçemediklerini söyledi.

30.12.2009 - 09:40

Obama: İstihbarat vardı ama...

ABD Başkanı Barack Obama, Noel günü bir Amerikan uçağında gerçekleşen saldırı girişimiyle ilgili olarak haftalar öncesinden bazı istihbarat bilgileri alındığını açıkladı. Ancak bu bilgilerin kurumlar arasında gerektiği gibi paylaşılmadığını ve harekete geçilmediğini söyledi.


Barack Obama, istihbarat örgütlerindeki sistematik ve insan eliyle yapılmış hatalardan ötürü neredeyse 300 kişinin ölecek olmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti.

ABD Başkanı, eğer istihbarat gerektiği gibi paylaşılsaydı, saldırı girişiminde bulunan Ömer Faruk Abdulmutallib'in uçağa binmesinin bile söz konusu olamayacağını ifade etti.

Obama, saldırı girişiminden sonra kamuoyuna yaptığı ilk açıklamada, ABD'nin düşmanlarını engellemek için ellerindeki tüm yetkileri kullanacaklarını belirtmişti.

Ayrıca, uçaklarda daha çok sayıda güvenlik görevlisinin seyahat etmesi talimatı verdiğini de açıklamıştı.

ABD Başkanı, Amsterdam-Detroit seferini yapan uçaktaki saldırı girişimiyle ilgili inceleme başlatıldığını da belirtmişti.

Obama, güvenlik birimlerinin tehlikeli bir patlayıcı taşıyan bir yolcunun ABD'ye sefer yapan bir uçağa binmesinin nasıl mümkün olduğunu açıklamalarını istiyor.

Zira, havaalanlarında yolcuların geçtiği tarama cihazlarında bu patlayıcıların tespit edilebildiği düşünülüyor.

Obama ayrıca istihbarat birimlerinin izleme listesinde olan birine nasıl ABD vizesi verildiğinin de araştırılmasını istemişti.

23 yaşındaki Nijerya vatandaşı Ömer Faruk Abdülmutallib, genel izlemeye alınmasına karşın "terörist" izleme listesine dahil edilmemişti. Söz konusu listede olanlara uçuş yasağı getiriliyor.

Ömer Faruk Abdülmutallib'in patlayıcıyı Yemen'den getirdiği öne sürülüyor.

YANIK KOKUSU YOLCULARI KURTARDI
Amsterdam-Detroit seferi yapan Amerikan Northwest uçağının inişine az bir süre kala iç çamaşırına gizlediği patlayıcıyı kimyasal madde içeren bir şırıngayla ateşlemeye çalıştığı öne sürülen Abdulmutallib, bacaklarının yanması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. İddianameye göre, Abdülmutallib, uçağın inişine az bir süre kala tuvalete gitti. 20 dakika sonra midesinin kötü olduğunu söyleyerek battaniye istedi. Bir süre sonra çatapatı andıran sesler duyuldu ve kokular gelmeye başladı.

Bazı yolcular, Abdülmutallib'in iç çamaşırı ve bacağınının yandığını gördü. Jasper Schuringa adlı bir Hollandalı yolcu, Abdülmutallib'i etkisiz hale getirdi. Bu sırada kabin görevlilieri, uçağın iç gövdesine de sıçrayan alevleri söndürdü.

2005-2008 yılları arasında Londra'da makina mühendisliği okuyan ve bir süre önce İngiltere'ye vize başvurusu reddedildiği ortaya çıkan Abdülmutallib'in sorgusu sırasında El Kaide örgütüyle ilişkisi olduğunu, patlayıcıyı da Yemen'den getirdiğini söylediği öne sürülüyor.

Ayrıca Ömer Faruk Abdülmutallib'in babasının, daha önce oğluyla ilgili kaygılarını Amerikalı yetkililere aktardığı belirtiliyor.

Nijerya'da önde gelen bir bankacı olan ve siyasi çevrelerde de yakından tanınan Elhacı Ömer Mutallib'in geçen ay Abuja'daki Amerikan Büyükelçiliği'ne 23 yaşındaki oğlunun aşırı uçtaki görüşlerinin endişe verici olduğunu söylediği ifade ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...