Obama kaç sözünü tuttu?

Seçim döneminde 500'ün üzerinde taahhütte bulunan ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığının ilk yılında bunlardan 91'ini yerine getirdi, 14 sözünü ise tutmadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.01.2010 - 10:49

Obama kaç sözünü tuttu?

2009 yılı Pulitzer ödüllü internet sitesi Politifact, Obama'nın seçim kampanyası metinleri ve konuşmalarından yola çıkarak, verdiği sözleri ve bu taahhütlerin son durumunu inceledi.

Buna göre, kampanya süresince 500'ün üzerinde söz veren Obama, bunlardan 91'ini "kesinlikle" tuttu. Obama'nın iç politikaya yönelik yerine getirdiği taahhütler arasında gelişmiş üretim fonu oluşturulması, kredi kartlarıyla ilgili yasa çıkarılması, küçük işletmeler için kredi programlarının genişletilmesi ve sağlık reformuna dair bazı unsurlar gibi ekonomi başta olmak üzere birçok konu yer alıyor.

Siteye göre Obama, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi, Irak'taki savaşın bitirilmesi talimatını vermesi, Irak'ta ABD askerinin kalıcı olmayacağını açıklaması, Afganistan'a ek birlikler göndermesi ve görevinin ilk 100 gününde İslam dünyasına hitap etmesi gibi icraatlarıyla da bu konulara yönelik seçim döneminde verdiği sözlerini yerine getirdi.

87 TAAHHÜTTE HIZ KESTİ
Başkanlığının ilk yılını tamamlayacak olan Obama, küçük işletmeler için sermaye kazancı vergisini kaldırma, hak edilmiş gelir vergisi muafiyetini genişletme gibi ekonomiye dair konular, sağlık ve ordu gibi iç politikaya dair düzenlemeler ile nükleer terörizmin önlenmesi konusunda zirve düzenlenmesi gibi bazı dış politika konularında 33 taahhüt üzerinde "kısmi başarı" sağladı.

Siteye göre, ABD Başkanı, 87 taahhüdünü gerçekleştirmede ise hız kesti. İç politikada eşcinsellere yönelik sözlerini yerine getirmeyi yavaşlatan Obama, dış politikada da Iraklı mültecilere yardım etmek için uluslararası grup oluşturma ve bu mültecilere en az 2 milyar dolar yardım sağlama ile "İslam kentlerinde 'Amerika Evleri' açmak" gibi konuları ağırdan alıyor.

14 SÖZÜNÜ TUTMADI
Aralarında Guantanamo üssünün kapatılması süreci, petrol ve gaz vergilerine dair yasal boşluğu giderme, sağlık reformu gibi bazı düzenlemeler ile ekonomiyi canlandırmaya dair adımlara ilişkin 275 sözünü yerine getirmek için "hala uğraşan" Obama, Kıbrıs'ta siyasi çözüm için uğraş verme, Irak'taki askerlerini geri çekmeye başlama, Irak ve komşuları ile güçlü diplomatik çabalar başlatma, İsrail'e önümüzdeki 10 yılda 30 milyar dolar destek sağlama, Afgan askerlerini yetiştirme ve ekipman sağlama gibi konularda da verdiği sözleri yerine getirmek için "hala çaba harcıyor".

Obama, başkanlık döneminin ilk yılında seçimler boyunca verdiği 14 sözünü de tutmadı. Bunlar arasında, kongredeki sağlık reformu görüşmelerinin televizyonlardan yayımlanması, lobicilere yönelik daha sıkı kurallar getirme, eyaletlerin eşcinsellere eşit haklar tanımasını sağlama, yıllık geliri 50 bin dolardan az olan yaşlılardan gelir vergisi almayı sonlandırma gibi konular var.

1915 OLAYLARI DA TUTMADIĞI SÖZLER ARASINDA
Site, Obama'nın 1915 yılı olaylarına dair "soykırım" sözünü kullanmamasını da "tutmadığı sözler" arasında gösterdi.

Siteye göre, seçim kampanyası döneminde değişim taahhüdünde bulunan Obama, görevinin ilk yılında önemli ilerlemeler sağlasa da bazı sözleri "Washington'daki gerçeklikler karşısında hız kesti". Yine de Obama'nın dünyayı saran ekonomik krize rağmen seçim programındaki sözlerini yerine getirmede başarı sağladığı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...