NTV

Obama Kanada'da konferans verecek

Anadolu Ajansı

Dünya

Eski ABD Başkanı Obama, görevden ayrıldıktan sonraki ilk yurt dışı konuşmasını gelecek hafta Montreal'de yapacak

Eski ABD Başkanı Barack Obama, görevden ayrıldıktan sonraki ilk yurt dışı konuşmasını 6 Haziran'da Kanada'nın Montreal kentinde gerçekleştirecek.

Montreal'in 375. kuruluş yıl dönümü etkinliği kapsamında kenti ziyaret edecek olan Obama'nın, görevden ayrıldıktan sonra Montreal Kongre Sarayı'nda yapacağı ilk yurt dışı konuşmasında 6 bin kişiye hitap edecek.

BİLETLER 15 DAKİKADA TÜKENDİ

Obama'nın konuşma yapacağı organizasyonun biletleri, 12 Mayıs'ta satışa sunulduktan 15 dakika sonra tükendi. 57 ila 373 Kanada dolarına satılan biletler karaborsaya düştü.

Etkinlik biletlerini açık artırmaya sunan internet sitelerinde, en düşük bilet ücreti bin Kanada dolarına satılırken, koltuklar bin 600 ve 2 bin Kanada dolarına da alıcı buldu.

TİCARET ODASI BAŞKANI UYARDI 

Biletlerin karaborsaya düşmesiyle eleştirilerin odağı haline gelen Montreal Ticaret Odası Başkanı Michel Leblanc, biletlerden yaklaşık yüzde ikisinin internet ortamında satışa çıktığını söyledi.

Şişirilmiş fiyatlarla ilgili endişeleri olduğunu ifade eden Leblanc, "Pek çok kişi bize biletleri daha yüksek fiyata satmamız gerektiğini söyledi ama önemli olan şey, etkinliği erişilebilir hale getirmekti. Bu sitelerde gördüğümüz inanılmaz fiyatları ödeyemeyen küçük işletmeler ve profesyonellerin erişebileceği etkinlikler yaratmak istiyoruz." dedi.

Leblanc, internet sitelerinden bilet alınmasının riskli olabileceğini kaydederek "Onlar elektronik bilet. Dolayısıyla birisi aynı biletin birçok kopyasını satabilir." uyarısında bulundu.

NE KADAR ÜCRET ALACAĞI BELLİ DEĞİL 

Diğer yandan, Obama'nın yapacağı konuşma için ne kadar ücret alacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD basını, geçen ay Obama'nın Wall Street'te faaliyet gösteren Cantor Fitzgerald adlı şirketin eylül ayında düzenleyeceği sağlık konferansında konuşmak için 400 bin dolar alacağını duyurmuştu.

Montreal Ticaret Odası'nın, uluslararası liderler konferansı serisinde, daha önce de eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair konuşma yapmıştı.

ETİKETLER