Obama kısa vadede ekonomiden umutsuz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülke ekonomisinde yakın dönemde bir iyileşme olacağına dair ümidinin az olduğunu söyledi.

03.03.2009 - 23:58

Obama kısa vadede ekonomiden umutsuz

ABD Başkanı Obama, ülke ekonomisinin 2008'in son çeyreğindeki durumunun, son 25 yılın en kötüsü olduğunu ifade etti. Başkan Obama, ekonominin, bu yılın ilk çeyreği içinde az ümit vaat ettiğini belirtti.

Buna karşın Obama, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile görüşmesinde ekonominin uzun dönemde eski gücüne kavuşacağını söyledi.

İran'ın nükleer programına da değinen Obama, Tahran yönetiminin nükleer programla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesinin, Amerika Birleşik Devletleri'nin füze kalkanı projesine ihtiyacını azaltacağını belirtti.

Washıngton'ın Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemi, Kremlin ile Beyaz Saray arasında gerilime neden olduğu biliniyor.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA
Öte yandan Rusya, ABD Başkanı Barack Obama'nın Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e gönderdiği mektupta, füze kalkanı projesi ve İran konusunda pazarlık önermediğini bildirdi.

Medvedev'in sözcüsü Natalya Timakova, mektupta Obama'nın çeşitli öneri ve tespitlerde bulunduğunu, ancak herhangi bir pazarlık önerisinin yer almadığını kaydetti.

Timakova, Kremlin'in, Obama'nın mektubunun "olumlu" içeriğini takdir ettiğini de belirtti.

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi, Obama'nın Medvedev'e 3 hafta önce gönderdiği mektupta, "İran'ın uzun menzilli silah geliştirmesini durdurmaya yardımcı olması karşılığında Doğu Avrupa'da füze kalkanı kurma planından vazgeçmeyi" önerdiğini yazmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...