Obama Mısır'a 'anlatmak' için gidiyor

ABD Başkanı, Mısır'a ziyaretinin amacıyla ilgili, 'terörizm ya da demokrasi gibi sorunları nasıl algıladığımızı İslam dünyasının daha iyi anlayabilmesi...' ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı 03.06.2009 - 01:35

Obama Mısır'a 'anlatmak' için gidiyor

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin 'dünyanın en büyük Müslüman ülkelerinden biri' olduğunu söyledi.

Yakında Mısır'a gidecek olan Barack Obama, Fransız televizyon kanalı Canal Plus'a verdiği demeçte, ''ABD ve Batı dünyası, İslam'ı daha iyi tanımayı öğrenmelidir. ABD'deki Müslümanlar'ı sayarsak, ABD'nin dünyanın en büyük Müslüman ülkelerinden biri olduğu görülür'' dedi.

Mısır'da İslam dünyasına ne mesaj vereceği merakla beklenen Obama, ''Yapmaya çalıştığım şey, ABD'nin ve daha genel olarak Batı dünyasının terörizm ya da demokrasi gibi zorlu kimi sorunları nasıl algıladığını İslam dünyasının daha iyi anlayabilmesi için daha iyi bir diyalog ortamı yaratmak'' diye konuştu.

Obama, ''İnançları ne olursa olsun, yıkanlar değil inşa edenler arkalarında kalıcı bir miras bırakırlar. İslam'ın modern dünyayla uzlaşamayacağını destekleyenlerle, tersine İslam'ın ilerleme ayak uydurmasını her zaman bildiğini düşünenler arasında mevcut, gerçek bir çatışma olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Mısır'dan önce Suudi Arabistan'da temaslarda bulunması beklenen Obama, ardından Almanya'ya oradan da müttefik güçlerin 6 Haziran 1944'teki çıkarmasının anma törenlerine katılmak üzere Fransa'ya geçecek.

KONUŞMAYA MUHALİFLER DE DAVETLİ
Öte yandan Obama'nın 4 Haziran Perşembe günü Mısır'ın başkenti Kahire'de yapacağı ziyarette merakla beklenen konuşmasını dinlemek üzere 10 kadar Mısırlı muhalifin de davet edildiği bildirildi.

Barack Obama'yı dinlemeye, Müslüman Kardeşler'den 9 milletvekilinin yanısıra 3 yıl hapiste kaldıktan sonra yeni serbest kalan Mısırlı liberal muhalif Ayman Nur'un davetli olduğu belirtildi.

Ayman Nur da AFP'ye yaptığı açıklamada, kendisinin de konuşmayı dinlemeye çağrılığı olduğunu doğruladı ve El Ezher Üniversitesi ve Kahire Üniversitesi yöneticilerinin imzasını taşıyan bir davetiye aldığını kaydetti.

Kimi insan hakları savunucuları, Obama'yı İslam dünyasına seslenmek için Mısır'ı seçmesinden dolayı eleştiriyorlar.

Bunlardan biri olan ve ABD'de sürgünde yaşayan demokrat Saadeddin İbrahim, ''İlk konuşmasını bir otokraside yapmak reddetmemiz gereken bir hükümet biçimine destek ve meşruiyet verecektir. Yerin kendisi mesajdır'' dedi.

ZEVAHİRİ'DEN MISIRLILAR'A ÇAĞRI
Bu arada terör örgütü El Kaide'nin 2 numaralı ismi olarak bilinen Ayman el Zevahiri, Mısırlılar'ı, bu ülkeye gidecek olan ABD Başkanı Barack Obama'nın bu ziyaretine karşı çıkmaya çağırdı.

El Kaide ile ilgili bir internet sitesinde yayımlanan ses kaydında Ayman el Zevahiri, Barack Obama'nın bu ülkede İslam dünyasına hitap etmeyi planlamasına ilişkin olarak, ''O bir suçlu ve zaten verdiği mesajlar alındı. Bu mesajlar, Svat'ta (Pakistan) Müslümanlar'a karşı yapılan kanlı operasyondur'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...