Obama: Saldırgan El Kaide üyesi

ABD Başkanı Barack Obama, Amsterdam-Detroit seferini yapan yolcu uçağına saldırı girişiminde bulunan Nijeryalının El Kaide mensubu olduğunun belirlendiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 02.01.2010 - 10:56

Hawaii'de tatilde olan ABD Başkanı Barack Obama, yaptığı haftalık radyo konuşmasında, Beyaz Saray çalışanlarının hazırladıkları hava yolu güvenlik uygulamaları ile ilgili raporunun nihai sonucunu birkaç gün içinde kendisine sunacaklarını belirterek, ''Noel günü terör girişiminde bulunan herkesin olaydan sorumlu tutulacağını'' kaydetti.

Obama, ''Noel günü yaşanan olayla ilgili soruşturma sürüyor ve zanlı hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyoruz. Zanlının El Kaide'nin Arap yarımadasındaki koluna dahil olduğu, bu grubun kendisini eğittiği, patlayıcıları verdiği ve Amerika'ya gelen uçağa yönlendirdiği ortaya çıkmıştır'' dedi.

23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib adlı zanlının üzerinde patlayıcılarla uçağa binmesine olanak veren ''insani ve sistematik hataların'' acilen ortaya çıkarılmasını sağlayacak bir çalışma yapılması çağrısında da bulunan Obama, hükümet olarak ABD'nin güvenliği için gösterdikleri çabanın altını çizdi.

Abdülmuttalib, Noel günü, Delta Havayollarına ait uçak Detroit'teki havaalanına iniş yapmak için alçaldığı sırada saldırı girişiminde bulunmuş, olayın sorumluluğunu Arap yarımadasındaki El Kaide üstlenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...