NTV

Obama Sarkozy'le İran'a baskı için anlaştı

Dünya

ABD Başkanı Barack Obama, İran'a nükleer faaliyetleri nedeniyle daha fazla baskı yapılması konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'le uzlaştıklarını söyledi.

Fransa'nın Cannes kentinde yapılan G-20 Zirvesi öncesinde Sarkozy'le başbaşa görüştüklerini belirten Obama, "Güvenlik konularını konuşma şansı bulduk" dedi.

"Ele aldığımız konulardan biri İran'ın devam eden nükleer tehdidiydi" diyen Obama, "Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın nükleer faaliyetiyle ilgili önümüzdeki hafta raporunu açıklayacak. Ben ve Cumhurbaşkanı Sarkozy, bu konuda bir anlaşma sağlanması için İran'a baskının arttırılması konusunda uzlaştık" şeklinde konuştu.

NATO'NUN İRAN'A MÜDAHALE NİYETİ YOK
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise, İttifak'ın İran'a saldırı için hazırlık yaptığı yönündeki haberleri yalanladı.

Rasmussen, ''NATO'nun İran'a müdahale ya da herhangi birşey yapma niyetinin olmadığını vurgulamak isterim. Bir ittifak olarak NATO, İran meselesine müdahil değildir'' dedi.

İRAN URANYUM ZENGİNLEŞTİRMEKTEN VAZGEÇSİN
Rasmussen, İran'ın nükleer sorununa siyasi ve diplomatik çözüm bulunmasına yönelik uluslararası çabaları desteklediklerini belirterek Tahran yönetimine BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına uyması ve uranyum ''zenginleştirme programını durdurması'' çağrısında bulundu.