NTV

Obama: Şaşkın, mahçup ama onurlu

Dünya

ABD Başkanı, Nobel Barış Ödülü'nü Beyaz Saray'ın bahçesinde yaptığı basın toplantısında değerlendirdi.

Nükleer silahların azaltılması ve dünya barışına katkılarından dolayı Nobel Barış Ödülü'nü alan ABD Başkanı Barack Obama, ödülü 'eylem çağrısı' olarak kabul ettiğini söyledi.

İlişkili Haberler


Ödülü kazandığını sabah, kızları Malia ve Sasha'dan öğrendiğini belirten Barack Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde gazetecilere yaptığı ilk açıklamada, Nobel komitesinin verdiği karara çok şaşırdığını ve mahçup olduğunu, karardan onur duyduğunu bildirdi.

ABD Başkanı, "Sabah kızım uyandırdı. 'Baba Nobel Ödülü'nü kazanmışsın' dedi. Bunu kendi başarımın tanınmasından ziyade dünya halklarının umutlarının Amerikan liderliğinde kabul görmesi olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

Obama, ödülün kendisine verilmesini, iklim değişikliği ve nükleer silahların yayılmasına karşı mücadele ile çatışmalara çözüm bulmak için bir eylem çağrısı olarak kabul ettiğini kaydetti.


OSLO'YA GİDECEK
Öte yandan Obama'nın sözcüsü Robert Gibbs, ABD Başkanı'nın 10 Aralık'ta yapılacak takdim törenine katılmak üzere Norveç'in başkenti Oslo'ya gideceğini söyledi.

Gibbs, 7-18 Aralık tarihleri arasında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak uluslararası iklim değişikliği konferansına Obama'nın katılıp katılmayacağının henüz bilinmediğini dile getirdi.

PARA ÖDÜLÜ HAYIR KURUMLARINA
Öte yandan, Obama'nın, 1,4 milyon dolarlık para ödülünü hayır kurumlarına bağışlayacağı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, paradan birden fazla hayır kurumunun yararlanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Gibbs, Obama'nın hangi hayır kurumlarının parayı paylaşacağına henüz karar vermediğini de bildirdi.