Obama: Savaş nedeni değil ama...

ABD Başkanı Obama, Kuzay Kore lideri Kim Jogn-un’a suikastı konu 'Mülakat’ filminin, Sony tarafından vizyondan çekilmesi üzerine konuştu.

obama-sony---141222

Hack skandalı  ABD-Kuzey Kore ilişkilerini germeye devam ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama, Sony'ye yapılan siber saldırı sonrası Kuzey Kore'yi ‘terörizmi finanse eden ülkeler listesine koymayı düşündüklerini’ söyledi.

Konuyu değerlendirip bir karara varacaklarını belirten Obama, saldırıyı ‘siber vandalizm’ olarak tanımladı. Ancak Obama, bu saldırının bir savaş nedeni olmadığını söyledi.

Obama yönetimi, Kuzey Kore'ye uluslararası bir yanıt verilmesi için Güney Kore, Japonya, Çin ve Rusya'yadan da yardım istedi.

Ancak Çin'den bu konuda bir yanıt gelmedi. Çin, Kuzey Kore'nin en büyük müttefiklerinden biri olarak biliniyor. Kuzey Kore'nin iletişim sistemleri Çin üzerinden yürütülüyor.

Siber saldırıya uğrayan Sony ise, filmi yayınlamama kararının ardından, filmin sosyal medya hesaplarını da temizledi. Filmin Facebook sayfası, silinmeden önce yaklaşık 400 bin beğeni almıştı. Twitter hesabı kapatılmasa da bugüne kadar atılan 1800'den fazla tweet'i silindi.

Hollywood'u sarsan siber saldırı, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'a yönelik bir suikast planını konu alan komedi filmi ‘Mülakat’ın vizyona girmesinden önce düzenlenmişti. Siber saldırı sonrasında Sony Pictures'a ait çok sayıda ticari sır, yapımı süren filmlerin ayrıntıları ve yazışmalar internete sızdırılmıştı.

Yeni bilgilerin yayınlanacağına dair tehditler nedeniyle Sony Pictures,  filmin sinemalardaki gösterimini iptal etmek zorunda kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...