Obama şeriatı mı kucaklıyor?

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti, Washington Times gazetesinde sert bir dille eleştirildi.

17.03.2009 - 17:34

ABD Başkanı barack Obama'nın Türkiye ziyareti, Washington Times gazetesinde sert bir dille eleştirildi.

"Şeriatı kucaklamak mı?" başlığı ile verilen ve Frank Gaffney imzalı yazıda, "Obama, Mustafa Kemal'in laik geleneğini sistemli olarak zora sokan ve ülkeyi İslamlaşma yoluna sürükleyen hükümete saygılarını sunmakla kalmayacak, aynı zamanda 'medeniyetler ittifakı' denen bir şeye katılacak" ifadesi yer alıyor.

Yazıda Medeniyetler İttifakı'nın, İslam Konferansı Örgütü'nün görüşlerini yansıttığı, İKÖ ile Müslüman Kardeşler'in gündeminin örtüştüğü iddia ediliyor.

Başkan Obama'nın, şeriatı savunan "Müslüman Kardeşler"in gündemini kucakladığı savunuluyor.

SOYKIRIM İLAN ETME TAAHHÜDÜNDEN DÖNÜYOR
Los Angeles Times gazetesi ise, Obama'nın 1915 olaylarını soykırım ilan etme taahhüdünden geri adım attığını yazdı.

Gazetede Paul Richter imzasıyla yayımlanan yazıda, Obama yönetiminin yardımına ihtiyaç duyduğu Türkiye'yi kendisinden uzaklaştırmaktan endişe ettiği ve seçim kampanyası sırasında söz verdiği gibi Ermeni iddialarını tanımada tereddüt ettiği tezi işlendi.

Yazıda Amerikan yönetiminin Ankara'nın Afganistan, Irak, İran ve diğer güvenlik konularında desteğine ihtiyaç duyduğu ve Türkiye'nin desteğini sıkıntıya sokmaktan endişe ettiği belirtildi. Washington'daki yetkililerin Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ilerlemeden söz ettiği ve başkanlık açıklamasını ertelemeyi düşündüğü ileri sürülen yazıda, sınırın yeniden açılmasının konuşulması gibi ikili ilişkilerde sıcak bir ortamın gelişmesinin ABD'den gelecek bir açıklamayla engellenmesinin istenmediği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...